A | A | A

Żegnamy Stanisława Skrowaczewskiego

Radio RAM, IAR
Utworzono: 2017-02-22 14:43 , Zmodyfikowano: 0000-00-00 00:00
W Stanach Zjednoczonych zmarł wybitny dyrygent i kompozytor Stanisław Skrowaczewski. Pochodzący z Polski artysta współpracował z orkiestrami z całego świata.
zdj. Sławek Przerwa

Stanisław Skrowaczewski urodził się w 1923 roku we Lwowie. Po  drugiej wojnie światowej był dyrygentem filharmonii we Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i Warszawie.

Wrocław był pierwszym powojennym przystankiem, przed rokiem uhonorowano to w NFM. Skrowaczewski dyrygował w Narodowym Forum Muzyki orkiestrą w kwietniu 2016 roku. Wykonano VII Symfonię Antona Brucknera. Przed gmachem NFM odsłonięto poświęconą maestro pamiątkową tablicę.

W 1960 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał na przedmieściach Minneapolis. Przez ponad dwie dekady kierował orkiestrą symfoniczna stanu Minnesota. Dyrygował także orkiestrami w Nowym Jorku, Pittsburghu i Cincinnati.

Stanisław Skrowaczewski został dyrygentem orkiestry z Minneapolis w 1960 roku, w wieku 36 lat. Kierował nią do początku lat 80. Później współpracował z zespołem i w przerwach między koncertami na całym świecie oraz pracą kompozytorską, wielokrotnie wracał na podium. "Trudno wyrazić, jak wiele Maestro Skrowaczewski znaczył dla Orkiestry stanu Minnesota" - napisano w oświadczeniu zespołu.   Później dyrygował najlepszymi orkiestrami na świecie, występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych.  Mimo problemów zdrowotnych, pracowała do ostatnich dni życia.  "Gdy człowiek ma 93 lata, musi dużo pracować, ponieważ nie zostało mu już wiele czasu" - mówił w wywiadzie dla dziennika "Star Tribune".    

Stanisław Skrowaczewski w ciągu ostatnich tygodni dwukrotnie doznał udaru mózgu. Zmarł w szpitalu na przedmieściach Minneapolis. Miał 93 lata.


WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Monika Jaworska
Dzień dobry we Wrocławiu! Poranek pełen energii, Wrocławia i muzyki w dobrym humorze.
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter