"Jest nas znacznie więcej niż morderców kukły"

Przemek Gałecki | Utworzono: 21.11.2015, 10:33
A|A|A

fot. Nevit Dilmen/Wikimedia Commons

„Jest was bardzo mało, skrajni nacjonaliści, i nie reprezentujecie Wrocławia, ani Boga, ani Honoru, ani Ojczyzny” - to kluczowe zdanie, pod którym podpisali się Krzysztof Maj, dyrektor generalny biura ESK, senator Jarosław Obremski, czy wszyscy kuratorzy europejskiej stolicy. Pełną treść listu publikujemy poniżej.

Na stronie petycje.pl liczba podpisów lawinowo rośnie, na razie wszystkie popierają dokument, który jest odpowiedzią na środową manifestację.

 

PRZECZYTAJ: Jest postępowanie prokuratury ws. manifestacji w Rynku

Kilkadziesiąt osób protestowało przeciwko przyjmowaniu do Polski uchodźców. Ze sceny przestrzegano przed gwałtami, zabójstwami oraz rozlewem krwi na ulicach, padały hasła "Polska dla Polaków", "Islam won z polskich stron". Na koniec spalono kukłę przypominającą Żyda. Prokuratura wszczęła już śledztwo w tej sprawie. Autorzy petycji namawiają, by "tym podpisem zaprosić Polskę i Europę do Wrocławia otwartego, kolorowego, pełnego kultury”.

List otwarty twórców Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 do Wrocławian

W środę 18 listopada 2015 na wrocławskim Rynku odbyła się manifestacja przeciwko "islamizacji" Polski. Rytualną i symboliczną ofiarą tego przedsięwzięcia, zorganizowanego przez kilkudziesięciu ludzi o skrajnie niebezpiecznych poglądach, była - absurdalnie i jednoznacznie - kukła przedstawiająca pejsatego Żyda w tradycyjnym stroju, trzymającego flagę Unii Europejskiej. Została oblana benzyną i, przy ochryple skandowanych pod dyktando mistrza ceremonii wrzaskach: "Bóg, Honor i Ojczyzna!", podpalona. Paliła się mniej więcej tak długo, jak Żydzi w krematoriach.

Kilka godzin wcześniej na tym samym Rynku zebrali się współpracownicy i twórcy programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, by wspólnie się sfotografować na dwa miesiące przed otwarciem i zaprosić do naszego miasta wszystkich chcących wziąć udział w największym w historii Polski wydarzeniu kulturalnym. Roześmialiśmy się, kiedy gwizdek fotografa, próbującego zapanować nad zebranymi, zepsuł się, jakby na znak tego, że kultura nie poddaje się zautomatyzowanym poleceniom.

Jest nas znacznie więcej niż morderców kukły.

Zwracamy się do Państwa z apelem o wspólne sygnowanie tego listu, a właściwie poniższego zdania, które nie powinno budzić sprzeciwu myślących i wrażliwych ludzi, nieakceptujących, bez względu na różnice światopoglądowe, wizerunku Wrocławia jako miasta ksenofobicznego, nacjonalistycznego i brunatnego. Prosimy Was, byście tym podpisem zaprosili wraz z nami całą Polskę i Europę do Wrocławia otwartego, kolorowego, pełnego kultury. Zdanie to brzmi:

"Jest was bardzo mało, skrajni nacjonaliści, i nie reprezentujecie Wrocławia, ani Boga, ani Honoru, ani Ojczyzny".

 • Krzysztof Maj Dyrektor Generalny Biura ESK Wrocław 2016
 • Jarosław Obremski Przewodniczący Rady Programowej ESK Wrocław 2016 i Senator
  RP
 • Chris Baldwin Kurator ds. performance ESK Wrocław 2016
 • Michał Bieniek Kurator ds. sztuk wizualnych ESK Wrocław 2016
 • Agnieszka Franków-Żelazny Kuratorka ds. muzyki ESK Wrocław 2016
 • Jarosław Fret Przewodniczący Rady Kuratorów i Kurator ds. teatru ESK
  Wrocław 2016
 • Irek Grin Kurator ds. literatury i czytelnictwa ESK Wrocław 2016
 • Roman Gutek Kurator ds. filmu ESK Wrocław 2016
 • Zbigniew Maćków Kurator ds. architektury ESK Wrocław 2016
 • Dominika Kawalerowicz Kierowniczka Działu Programowego ESK Wrocław 2016
REKLAMA

To może Cię zainteresować