Spektakularne "Przebudzenie" (FOTO)

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 17.01.2016, 17:38
A|A|A

wroclaw.pl

Duchy i tłumy mieszkańców na ulicach Wrocławia, w ten sposób miasto celebrowało otwarcie Europejskiej Stolicy Kultury. Pochody artystów z przechodniami, którzy spontanicznie dołączali do maszerujących zmierzali w stronę Rynku, gdzie odbyła się kulminacja pod hasłem Przebudzenie. Każdy pochód był inny. Oglądający byli zachwyceni.

Według policji z Grabiszyńskiej wyruszyło około półtora tysiąca osób, po drodze przyłączyło się ponad stu rowerzystów. Podobnie było u innych Duchów.

Duchy wyruszyły z czterech stron miasta, by połączyć się na wrocławskim Rynku. Według niektórych szacunków w pochodach i uroczystości w centrum mogło wziąć udział około stu tysięcy osób.

Dyrektor biura Europejskiej Stolicy Kultury Krzysztof Maj liczył na to, że wrocławianie ubiorą się ciepło, wyjdą z domów i włączą się do zabawy.

(kliknij w obrazek, żeby powiększyć)

DUCH INNOWACJI

Gdy Duch Innowacji budzi się ze spoczynku, wszystko wokół rozbłyska. Przypomina jedną z tych zjaw, które sprawiają, że światło żarówek skrzy się i migoce. Instalacja jest artystyczną impresją na temat symbiotycznego związku przyrody i technologii. Stanowi dialog między rozświetloną nowoczesnością a organicznym, zygzakowatym kształtem natury. Miłośnicy laserów i imponujących iluminacji powinni zainteresować się DUCHEM INNOWACJI. Na trasie jego pochodu macie szansą zobaczyć Wrocław w nowym świetle.


(fot. Marcin Walencik)

DUCH POWODZI 

W 1997 r. rzeka Odra zalała Wrocław, cały region i sąsiednie kraje. Miasto odpowiedziało solidarnością i manifestacją obywatelskiej dumy – bezcenne książki i artefakty z bibliotek, muzeów i archiwów zostały ocalone i przeniesione w bezpieczne miejsce. Uratowano zwierzęta w ZOO, spontanicznie budowano sieć wałów, by uchronić przed zalaniem najcenniejsze zabytki Wrocławia. Duch Powodzi jest zarówno potężny, jak i łagodny – jest siłą natury i dlatego nie można nim władać ani go przebłagać. Chcesz wiedzieć, jak wyglądają wrocławskie ulice przykryte morzem niebieskiego materiału? Co się stanie, gdy to morze zacznie falować? Fani nagłych zwrotów akcji i szczęśliwych zakończeń – dołączcie do pochodu DUCHA POWODZI.

DUCH WIELU WYZNAŃ

Wrocław – miasto wielu wyznań, czego dowodem są zabytkowe budynki, świątynie, wielkie dziedzictwo muzyczne, tradycja kulinarna i, oczywiście, ludzie, liturgie, języki. Prawdziwy tygiel kulturalny i przebogate zaplecze, z którego dziś możemy korzystać, kultywując wielonarodową historię Wrocławia. Jeśli lubisz muzykę i ciekawi Cię, jak może ona brzmieć w miejskiej przestrzeni, wygrywana lub wyśpiewywana na największych wrocławskich placach, dołącz do DUCHA WIELU WYZNAŃ.

DUCH ODBUDOWY

W 1945 r. Wrocław rozpoczął długi i bolesny proces odbudowy. Miasto musiało powstać z ruin, na nowo zdefiniować swoją tożsamość i odtworzyć społeczne relacje. Ta historia związana jest z poszukiwaniem nowego początku, nowego miejsca do życia. Opowiada o ludziach, którzy tracą wszystko i podczas podróży przez kolejne doświadczenia uczą się, jak funkcjonować razem w nowym, kształtującym się społeczeństwie. Ci, którzy cenią sobie dobrego bohatera i porządek, jaki robi w świecie, powinni dołączyć do DUCHA ODBUDOWY.

 

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować