Inauguracja ESK: Dyrektor przeprasza za problemy

Jan Pelczar | Utworzono: 18.01.2016, 08:23
A|A|A

fot. Wroclaw.pl

Najpierw portale społecznościowe i komentarze, jakie pojawiały się tam w poniedziałek rano:

Żal przygotowań artystów: duża część nie wystąpiła, bo nie uwzględniono ich w chaosie, nawet organizatorzy nie wiedzieli, brak informacji, brak koordynacji. Opóźnienia, pogubienia, płaczące dzieci, bo całe grupy taneczne pominięto, platformy przejeżdżały obok punktów, w których były wyznaczone występy. Ze względu na opóźnienia, rowerzyści o mało nie stratowali się z pieszymi. W Rynku spora część artystów nie zagrała, bo wysiadł prąd.

Wpisy znalezione na Facebooku:

  • "dwa duchy esk. duch mrozu i duch braku informacji. wyglądało fajnie w necie, więc poszłyśmy. czekałyśmy bez sensu godzinę w rynku. dupska nam zmarzły. kulturalnie pozdrawiamy."
  • "Duchy Wrocławia na otwarcie ESK - współczuję wszystkim artystom, którzy przez wiele tygodni/miesięcy ciężko pracowali. Organizatorzy - byliście do bani!!!"
  • "Niestety. Nawet najlepsze zdjęcia nie obronią tej bylejakości, chaosu i braku pomysłu..."

Sukces czy klapa? Zdania są podzielone, szczególnie w internecie. Wiele osób skarży się, że nic nie było widać oraz że marzli czekając na show ponad godzinę. Rynek rzeczywiście zaczął się wyludniać jeszcze przed rozpoczęciem głównego widowiska. 

Według szacunków magistratu, w uroczystości wzięło udział od 100 do 120 tysięcy osób. Były też oczywiście pozytywne komentarze. Prezentowaliśmy je wczoraj. Tu znajdziecie również fantastyczne fotografie:

 

Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK przyznaje, że faktycznie nie wszystko poszło zgodnie z planem, bo nie wytrzymały agregaty i zabrakło prądu:

Bardzo za to wszystko przepraszamy. Można zawsze, wszystko lepiej. Zdarzyło sie tak, że nie ma prądu. Na to nie mieliśmy wpływu. Na południu telebimy były włączone dla pozostałych, po prostu, zabrakło prądu. Jak już podnosił się prąd do góry, to już było za późno, odbył się tylko finałowy moment przed sceną i na scenie.

A jak Wam się podobała inauguracja Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu? Czekamy na komentarze!

PIERWSZE PODSUMOWANIE WEEKENDU OTWARCIA ESK WROCŁAW 2016 
(materiały organizatorów)

"Około 120 tysięcy mieszkańców wzięło udział w „Przebudzeniu” - Ceremonii Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Pochody Duchów (Innowacji, Odbudowy, Powodzi i Wielu Wyznań) wyruszyły równocześnie z czterech miejsc: z zajezdni tramwajowej „Dąbie”, zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, zajezdni „Popowice” i z Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych przy ul. Czajkowskiego. Na Rynku połączyły się w Piąty Element. Gdy wybrzmiał dzwon, z okien okolicznych kamienic zabrzmiała muzyka na żywo, a Wrocław świętował oficjalny start Europejskiej Stolicy Kultury.

W ciągu weekendu wrocławianie tłumnie odwiedzali muzea i galerie. Prawie tysiąc osób na wernisażu wystawy prac Eduardo Chillidy i tyle samo podczas wernisażu „Made in Europe” w Muzeum Architektury oraz tłumy podziwiające wieczorne spektakle ognia na Wyspie Słodowej. W samym „Przebudzeniu” udział wzięło łącznie ok. 120 tys. osób - to wstępny bilans Weekendu Otwarcia ESK Wrocław 2016.

ESK Wrocław 2016 to około 400 projektów, w ramach których będziemy świadkami blisko tysiąca wydarzeń artystycznych - programów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć stworzonych z myślą o wrocławianach jest „Kwartet Flow” Chrisa Baldwina angażujący setki przestrzeni, tysiące artystów, a przede wszystkim dziesiątki tysięcy mieszkańców miasta i okolic. Styczniowe „Przebudzenie” to druga odsłona Kwartetu, zaraz po „Mostach” - największym jednodniowym performansie 
w Europie. Przed nami czerwcowy „Flow” i grudniowe „Niebo” - ceremonia zamknięcia. Już w lutym czeka nas koncert gwiazdy muzyki filmowej - Ennio Morricone, a kilka miesięcy później występ gitarzysty i wokalisty Pink Floyd - Davida Gilmoura. 
W kwietniu odbędzie się specjalna edycja Jazzu nad Odrą pod dyrekcją Leszka Możdżera z finałem podczas Światowego Dnia Jazzu. Wiosną Wrocław wystąpi w roli Światowej Stolicy Książki UNESCO, a w czerwcu czeka nas spektakularne widowisko operowe na Stadionie Miejskim - „Hiszpańska Noc z Carmen - zarzuela show”. Jesień należeć będzie do Olimpiady Teatralnej „Świat miejscem prawdy” prezentującej osiągnięcia najwybitniejszych twórców teatralnych z całego świata. Grudzień to z kolei wielkie święto kina - we Wrocławiu przyznane zostaną prestiżowe Europejskie Nagrody Filmowe. Swoje edycje specjalne będą mieć także organizowane we Wrocławiu festiwale, w tym Brave Festival, Avant Art Festival („Japonia”), American Film Festival, Przegląd Piosenki Aktorskiej czy Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Więcej informacji na www.wroclaw2016.pl"

REKLAMA

To może Cię zainteresować