Marek Šindelka i kobiecy świat w książce "Mapa Anny"

Anna Fluder | Utworzono: 02.03.2020, 11:49 | Zmodyfikowano: 02.03.2020, 11:49
A|A|A

"Mapa Anny " to kolejny zbiór opowiadań Marka Šindelki, czeskiego mistrza krótkiej formy, znanego w Polsce z książki "Zostańcie z nami".

Autor ponownie skupia się na relacjach międzyludzkich, zwłaszcza tych między kobietą a mężczyzną, w czasach, kiedy „doskonałość już nikogo nie podnieca, a wyniszczonych przez doznania konsumentów o wiele bardziej pociąga skaza”. W świecie, w którym dziwny rodzaj informacyjnego szumu bez przerwy zakłóca wzajemne zrozumienie. Bohaterowie Šindelki próbują się do siebie zbliżyć, lecz krążą tylko wokół siebie niczym zamknięte mikroświaty. Żyją tak, jakby utracili umiejętność czytania mapy. Martin i Sylvie są o krok od rozstania, kiedy spada na nich wiadomość o dziecku. Andrea nagle zaczyna widzieć w Matěju jedynie własne odbicie. Chorobliwie zazdrosny Petr darzy Lenkę „uważną, okrutną miłością”. Anna, szukając siebie, wchodzi w kolejne związki. 

Przy Półce z Książkami zwracamy uwagę na niezwykłą obrazowość i poetyckość opowiadań, które tworzą Mapę Anny. Autor przyznał, że wydanie w jednym z krajów tego zbioru jako powieści było dla niego zaskoczeniem. 

Marek Šindelka za zbiór opowiadań "Zostańcie z nami" w Polsce opracowany przez wydawnictwo  Afera, otrzymał w 2012 najważniejszą czeską nagrodę literacką Magnesia Litera w kategorii Proza. Zbiór "Mapa Anny"  był nominowany do kilku nagród literackich i sprawił, że został okrzyknięty jednym z najzdolniejszych czeskich „opowiadaczy”. 

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować