"Niezwykła propozycja" z Grand Prix Dolnego Śląska

Jan Pelczar | Utworzono: 17.05.2019, 16:36 | Zmodyfikowano: 17.05.2019, 16:36
A|A|A

zdj. mat.prasowe

„Niezwykła propozycja” z Grand Prix Dolnego Śląska. Jurorzy wrocławskiego festiwalu filmów dokumentalnych za najlepszy w konkursie głównym uznali obraz Jill Magid, amerykańskiej artystki, która walczyła o uwolnienie dorobku Luisa Barragana, przechowywanego w zamkniętym archiwum. – To jedno z moich odkryć ostatniego roku – mówi szef Millenium Docs Against Gravity – Artur Liebhart.


„Niezwykłą propozycję”, nagrodzoną statuetką i czekiem na 3 tysiące euro, będzie można zobaczyć jeszcze na specjalnym pokazie - w niedzielę 19 maja o 20:30.

Magid to amerykańska artystka, która przez kilka lat próbowała „uwolnić” archiwum zmarłego przed laty meksykańskiego architekta Luisa Barragana. W filmie dokumentuje własne działania, komponując rodzaj artystycznego thrillera. Tytułową „Niezwykłą propozycję” złożyła przewodniczącej fundacji, z prośbą by po latach zezwoliła na publiczny dostęp do zawodowego dorobku Barragana. W Warszawie film nagrodzono Nosem Chopina dla najlepszego dokumentu o sztuce. Główna nagroda w stolicy powędrowała do „Krainy miodu”. 

Wrocławskie jury przyznało też wyróżnienie – filmowi „In Touch” Pawła Ziemilskiego o mieszkańcach wsi Stare Juchy, których większość w ciągu ostatnich trzech dekad wyemigrowała do Islandii. 

REKLAMA

To może Cię zainteresować