Kamienice: Wśród ruin i gruzów - odc. 49 [POSŁUCHAJ]

Joanna Mielewczyk, Monika Jaworska | Utworzono: 14.02.2019, 14:13 | Zmodyfikowano: 14.02.2019, 14:13
A|A|A

fot. Joanna Mielewczyk


Tadeusz Prochowski
swoimi przeżyciami może obdzielić kilka osób. Niestety, to trudne doświadczenia. W czasie wojny mieszkał w Warszawie, jako ośmiolatek był przesłuchiwany przez gestapo, widział śmierć swojej koleżanki, kilkulatki. Do Wrocławia przyjechał w 1945. Jako młody chłopak rozbierał i sprzątał kamieniczne ruiny. M.in. czyścił cegły Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych, po którym zostało już tylko wspomnienie. I nazwa placu, przy którym stał: Muzealny.
"Myśmy to rozbierali. Całe. Myśmy to całe rozbierali. Pracowałem w Przedsiębiorstwie Rozbiórkowo - Porządkowym przy ulicy Kolejowej. I ja zarabiałem tam 4.200, 4.300. Podczas gdy mój ojciec, urzędnik, zarabiał 1.200 - 1.600... Więc my pracowaliśmy na górze. Na dole, w gruzach, UB miał swoją strzelnicę."

A kamienica, tak, tak, pojawi się również. Tym razem będzie to dom na Sępolnie. Zapraszam:
Szukam bohaterów kolejnych odcinków, które będą miały swoje premiery na antenie Radia RAM, będą też publikowane na stronie radia oraz na stronie FB Kamienice.                  

Poszukuję mieszkańców czynszówek, którzy pamiętają Wrocław sprzed lat. Być może w Państwa rodzinach są historie, które koniecznie trzeba zachować i przekazać innym. Bardzo chętnie porozmawiam o kamienicach z lat 40., 50. Chętnie spotkam się z miłośnikami kamienic. Szukam rozmówców pełnych pasji, gotowych opowiedzieć wzruszającą historię o miejscu, które kochają. O kamienicy. O tym, co widzieli z okna, o tym, kogo w niej spotkali...

Kontakt: kamienice@radioram.pl

REKLAMA

To może Cię zainteresować