Rewolucja w Parku Szczytnickim. 4,5 mln złotych na przebudowę

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 20.03.2018, 17:07 | Zmodyfikowano: 20.03.2018, 17:07
A|A|A

zdjęcia: Andrzej Owczarek

Rewolucja w Parku Szczytnickim we Wrocławiu. Jeszcze w tym roku magistrat zamierza przebudować ścieżki, zamontować nowe oświetlenie, uporządkować zieleń i postawić nowe ławki. Pojawią się tam także budki lęgowe dla ptaków czy specjalne hotele dla owadów.

Zmieni się jednak nie cały 100 hektarowy park, ale jego fragment pomiędzy Pawilonem Czterech Kopuł a Ogrodem Japońskim. - To teren objęty szczególną ochroną przyrodniczą, ale także konserwatorską, ponieważ wpisany jest na listę UNESCO - mówi Monika Pec-Święcicka z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu:

Magistrat zapewnia, że wśród nasadzanych drzew będą przede wszystkim te, które są istotne np. dla owadów czy dla ptaków i które nie naruszą zabytkowej bioróżnorodności tego terenu. Łączna wartość przebudowy 3-hektarowego fragmentu Parku Szczytnickiego to koszt blisko 4,5 mln złotych.

Projekt pozytywnie ocenia profesor Alina Drapella-Hermansdorfer, choć dorzuca i łyżkę dziegciu. - Jeśli to obszar pod ochroną UNESCO, to chciałabym, żeby całość nawiązywała do swoich korzeni, czyli do epoki modernizmu - mówi architekt krajobrazu z Politechniki Wrocławskiej:

Magistrat zapewnia, że w tej okolicy nie powtórzy się historia Parku Grabiszyńskiego, gdzie bez nadzoru wycięto niedawno kilkaset drzew. Stanowiska za to stracili dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej oraz szefowa tzw. "zielonego departamentu". Obecnie straty szacują i inwentaryzują dendrolodzy.

ZOBACZ KONIECZNIE: Dymisje w "zielonym departamencie" i w Zarządzie Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

REKLAMA

To może Cię zainteresować