Nie będzie oscarowej nominacji dla "Pokotu"

Jan Pelczar | Utworzono: 16.12.2017, 09:08 | Zmodyfikowano: 16.12.2017, 09:08
A|A|A

zdj. R.Pałka SF TOR

Scenariusz „Pokotu” powstał na podstawie powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Sceniczna adaptacja tej samej książki, "Kotlina",  jest w repertuarze Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Film Agnieszki Holland i Kasi Adamik miał światową premierę w Berlinie. Autorki wywiozły z Berlinale statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia.  W grudniu, takż e w Berlinie, Katarzyna Lewińska odebrała Europejską Nagrodę Filmową za kostiumy do "Pokotu". Film doceniono też nagrodą za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jeszcze  przed gdyńskim festiwalem został wybrany polskim kandydatem do Oscara.  Liczono m.in na popularność Agnieszki Holland, nominowanej do Oscara sześć lat temu za "W ciemności".  Ostatnim polskim filmem w finałowej piątce pozostaje "Ida" Pawła Pawlikowskiego, która zdobyła statuetkę w kategorii film nieanglojęzyczny w 2015 roku.  W tym roku szanse na nominację mają filmy z dziewięciu krajów:

Chile,"Fantastyczna kobieta", reż. Sebastián Lelio
Niemcy, "W ułamku sekundy", reż. Fatih Akin
Węgry, "Dusza i ciało", Ildikó Enyedi
Izrael, "Foxtrot", Samuel Maoz
Liban, "The Insult", reż. Ziad Doueiri
Rosja, "Niemiłość", reż. Andriej Zwiagincew
Senegal, "Félicité", reż. Alain Gomis
RPA, "Inxeba. Zakazana ścieżka", reż. John Trengove
Szwecja, "The Square", reż. Ruben Östlund

Pięć filmów z oscarowej shortlisty miało swoje polskie premiery na wrocławskich Nowych Horyzontach ("Fantastyczna kobieta", "W ułamku sekundy", "Niemiłość", "Félicité"., "The Square". Na festiwalu pokazywano też "Duszę i ciało", premierowo wyświetloną podczas Wiosny Filmów. Z kin widzowie znają też "Inxebę".  

Finałową piątkę poznamy, wraz z innymi nominacjami, 23 stycznia. 90. oscarowa gala 4 marca. Duże szanse na nominację w kategorii najlepszy film animowany ma "Twój Vincent", zrealizowany m.in we Wrocławiu. 

REKLAMA

To może Cię zainteresować