Nazwy 19 ulic w regionie do zmiany [LISTA]

Przemek Gałecki | Utworzono: 13.12.2017, 15:10 | Zmodyfikowano: 13.12.2017, 15:10
A|A|A

fot. archiwum Radia RAM

Dekomunizacja ulic na Dolnym Śląsku. Wojewoda Paweł Hreniak wydał 19 zarządzeń zastępczych. Oznacza to zmianę patronów ulic w Bielawie, Bolesławcu, Wałbrzychu, czy we Wrocławiu. Znikają ulice Karola Marsa, Mariana Buczka, czy Leona Kruczkowskiego.

Zgodnie z ustawą, to rady gminy najpierw miały obowiązek dekomunizować patronów ulic. Teraz - po uwzględnieniu opinii IPN-u - korekt dokonuje wojewoda.

Kim będą nowi patroni? - Idę kluczem osób, które są zasłużone dla walki o polską niepodległość, ale też utrzymaniem jej w trudnych chwilach - dlatego mamy generała Grota Roweckiego, rotmistrza Pileckiego czy Jana Karskiego - mówi wojewoda:

Ale to nie koniec, bo wojewoda wciąż czeka na 33 opinie IPN-u. Największe emocje budzi nazwisko prof. Stanisława Kulczyńskiego, pierwszego powojennego rektora Uniwersytetu i Politechniki. Wstępnie historycy ocenili, że były działacz Stronnictwa Demokratycznego nie może być patronem, jednak murem za byłym rektorem stanęło praktycznie całe środowisko akademickie.

- Czekam na opinię IPN-u, nie jestem historykiem, nie potrafię powiedzieć, co będzie w formalnym piśmie - dodaje Paweł Hreniak.

Sporna jest też we Wrocławiu ulica Leona Kruczkowskiego, która ma zniknąć - mimo że rada miasta przed podjęciem uchwały także pytała o zdanie historyków. I tu zastrzeżeń nie było.

Wojewoda tłumaczy, że nie widział tamtej opinii, za to na piśmie, z centrali IPN-u, dostał wytyczne, z których wynika, że pisarz patronem ulic być nie może.

Co na to miasto? Czy sprawa trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego? Czekamy na komentarz magistratu. 

Mieszkańcy ulic, których patroni zostali zmienieni mogą spać spokojnie - dokumenty nie tracą ważności.

Oto pełna lista ulic:

REKLAMA

To może Cię zainteresować