Dekomunizacja nazw ulic - decyzja wojewody do sądu

Radio RAM, Przemek Gałecki | Utworzono: 15.02.2018, 17:08 | Zmodyfikowano: 15.02.2018, 17:08
A|A|A

fot. archiwum radioram.pl

Paweł Hreniak wydał zarządzenie zastępcze, na mocy którego prof. Stanisław Kulczyński, pierwszy rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, przestał być patronem jednego z bulwarów. Teraz sprawą zajmie się sąd. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Przeciw uchwale był m.in. Damian Mrozek z PiS.

- Będąc w 1946 roku posłem Krajowej Rady Narodowej głosował nad wszystkim co było do głosowania. Podnosił rękę. Czy to nie jest propagowanie ustroju komunistycznego? Jaki ustrój budowali wtedy posłowie?Ripostowała Renata Granowska z PO:

- Są ludzie którzy żyli za komuny. Ja byłam dzieckiem, Ty też. Nie masz moralnego prawa, nie masz moralnego prawa tak mówić o postaci, która dla Wrocławia wiele zrobiła. Póki jest wolny kraj i wolna Polska zabraniam Ci tak mówić.To nie koniec tej sprawy, bo Rafał Dutkiewicz ogłosił kilka tygodni temu, że jego kandydatem na honorowego obywatela Wrocławia jest właśnie profesor Stanisław Kulczyński. W obronie pierwszego powojennego rektora uniwersytetu wystąpiło także całe środowisko akademickie Wrocławia, które poparło inicjatywę Dutkiewicza.

REKLAMA

To może Cię zainteresować