O podejmowaniu roztropnych decyzji

Piotr Bartyś | Utworzono: 21.10.2017, 12:32 | Zmodyfikowano: 21.10.2017, 12:32
A|A|A

fot. Radosław Bugajski

W czasie audycji na facebooku Radia RAM pojawił się komentarz: "Gdybym miał takich profesorów, to pewnie też byłbym już profesorem; super luzak".

Tomasz Zaleśkiewicz jest profesorem zwyczajnym psychologii.  W nocie biograficznej na stronie Uniwersytetu SWPS czytamy: "W SWPS kieruje Katedrą Psychologii Ekonomicznej. Jest także twórcą i kierownikiem Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi. Pełni funkcję sekretarza w International Association for Research in Economic Psychology. Od 2014 roku jest Prezydentem Elektem w International Association of Applied Psychology (Division of Economic Psychology). W swojej pracy naukowej koncentruje się na badaniu takich zagadnień, jak: percepcja pieniędzy, inwestowanie, podejmowanie decyzji finansowych, percepcja ryzyka, psychologia giełdy. Jest autorem kilku książek na temat psychologii inwestowania i podejmowania decyzji ryzykownych (np. „Psychologia ekonomiczna”, „Psychologia inwestora giełdowego”, „Przyjemność czy konieczność. Psychologia spostrzegania i podejmowania ryzyka”), kilkudziesięciu artykułów naukowych opublikowanych, między innymi, w znaczących pismach zagranicznych, a także autorem rozdziałów w anglojęzycznych podręcznikach z zakresu psychologii i ekonomii behawioralnej. Jest laureatem kilku nagród oraz stypendiów naukowych. Stypendysta Fundacji Nauki Polskiej oraz tygodnika „Polityka”. O jego badaniach informowały najbardziej prestiżowe media na świecie: The Wall Street Journal, Time, Harvard Business Review (USA edition), czy BBC Radio 4."

W jednym z artykułów poświęconych jego osobie znalazłem zdanie, iż ma tyle tytułów naukowych, że ich wymienienie jednym ciągniem stworzyłoby niezły łamaniec językowy. To daje do myślenia...

Naszą rozmowę zaczynam od dość niezwykłego - jak na profesję profesora Zaleśkiewicza - pytania:

Spotkanie nauczycieli i mistrzów na etapie edukacji miało dla naszego gościa życiowe konsekwencje.

 Praca na uczelni to także działalność pedagogiczna.

Jak już powiedzieliśmy - nasz gość na temat podejmowania decyzji wie wszystko. Nic zatem dziwnego, że dziennikarze w kółko zadają mu to samo pytanie:

No dobrze, a jak wiedza teoretyczna przekłada się na życiową praktykę naszego gościa?

Działalność naukowa jest sexy:)

O wiedzy muzycznej profesora Tomasza Zaleśkiewicza miałem okazję się przekonać, kiedy przed kilkoma miesiącami był gościem programu "Muzyczne ja". Przygotował wtedy niezwykłą playlistę, gdzie jeden utwór wiódł do następnego.

Skoro już jesteśmy przy muzyce, warto opowiedzieć  historię związaną z jakimś konkretnym koncertem:

Pora na podróże:

fot. archiwum prywatne Tomasza Zaleśkiewicza

Jazda na motocyklu to kolejna pasja naszego gościa:

 fot. archiwum prywatne Tomasza Zaleśkiewicza

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować