A | A | A

Góry, ludzie, bogowie

Utworzono: 2017-05-11 10:13 , Zmodyfikowano: 0000-00-00 00:00
Jak chodzić po Himalajach na emeryturze? Jak zrobić kurczaka prawdziwie po meksykańsku? Jak zaglądać do wulkanów? Jak poruszać się po biednych krajach, które kapią od złota? Anna i Bogusław Hajdukowie to wspaniali rozmówcy Podróży z Radiem RAM.

Anna i Bogusław Hajdukowie to bohaterowie Podróży z Radiem RAM. Od lat jeżdżą po świecie, szczególnie kochają Himalaje. Opowiedzieli nam o swoich początkach (Czarnogóra, Meksyk), miejscach, które wywarły wrażenie poza Nepalem i Indiami (Birma, Indonezja) oraz tegorocznej wyprawie do Laosu i Wietnamu. Od kilku lat pani Anna opisuje podróże na stronie internetowej, którą znajdziecie tutaj. Pan Bogusław dzieli wspólne wyprawy na epoki: prehistoryczną z wyjazdami m.in. z klubem grotołazów, średniowiecze z przeprowadzką do Meksyku i erę nowożytną, wypełnioną trekkingami i wyprawami do Azji.

W góry Hajduków przyciągają przepiękne widoki i niezwykłe przeżycia. Natura robi wrażenie fizyczne, ale i mistyczne.

Jesienią wybierają się w trzeci z pożegnalnych trekkingów po Himalajach. W Podróżach z Radiem RAM Anna i Bogusław zdradzili swoje sposoby na fizyczne przygotowanie do wypraw. W rolach głównych: kijki i taboret.

Dni podczas trekkingu nie są dla gości Podróży z Radiem RAM monotonne, także dzięki niezwykłym spotkaniom na szlakach. Chwalą też wysokogórskie jedzenie. Wysoko w Nepalu można zjeść nawet prawdziwą i smaczną pizzę, wypieczoną przez wyszkolonego we Włoszech kucharza.

W tym roku Hajdukowie pojechali do Laosu i Wietnamu. Wrażenie zrobili Kwieciści H'mongowie. Słuchacze otrzymali też instrukcję, jak przejść przez ulicę w Hanoi.

Wietnam i Laos w porównaniu do wysokich gór to zielona kraina. Są tam również imponujące jaskinie.

Trekking to dla Hajduków nie tylko Himalaje. W Indonezji wspinali się na wulkany.

Jednym z ciekawszych przeżyć w Indonezji była ceremonia pogrzebowa. Na Celebesie zmarli mogą długo czekać na uroczysty pochówek.

Na Bali ceremonia pogrzebowa jest również widowiskowa. Ma też więcej wspólnego z rytuałami w Indiach i Nepalu.

Bogusław często gotuje w domu potrawy z różnych zakątków świata, wykorzystując unikatowe przyprawy, znalezione w nieoczywistych miejscach. Czasem dzięki takim poszukiwaniom nożna znacznie urozmaicić podróż. Tak było na przykład w Indiach, gdzie Hajdukom udało się trafić na święto Wisznu. Fascynowała ich także Birma, biedny kraj kapiący zlotem.

W Azji do zwiedzenia pozostał m.in. Kambodża, ale nie brakuje też Annie i Bogusławowi podróżniczych marzeń do realizacji w innych częściach świata. W Podróżach z Radiem RAM za tydzień pora na realizację szalonej zachcianki: podróż maluchem z Milicza do Władywostoku z Rafałem Kozłowskim.

 

ZDJĘCIA
pokaż wszystkie +
ukryj część -
WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Jan Pelczar
Życie Wrocławia
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter