A | A | A

Grammy dla Krzysztofa Pendereckiego

IAR
Utworzono: 2017-02-13 11:03 , Zmodyfikowano: 0000-00-00 00:00
Podczas 59. ceremonii rozdania nagród największymi triumfatorami byli Adele i, pośmiertnie, David Bowie.

Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę Grammy za album, prezentujący jego dzieła. Polskiego kompozytora uhonorowano w kategorii ''muzyka chóralna''. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Los Angeles. Statuetki ''Złotego Gramofonu'' należą do najważniejszych na świecie w tej dziedzinie.
Dla polskiego kompozytora to kolejna ''Grammy Awards''. W 1988 roku otrzymał już statuetkę za ''II koncert Wiolonczelowy''. Album, za który tym razem Krzysztofowi Pendereckiemu wręczono to prestiżowe wyróżnienie, został nagrany studyjnie wraz z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie. Płyta jest przekrojem twórczości i dokonań Krzysztofa Pendereckiego.
Kategoria ''muzyka chóralna'' jest jedną z 82, w jakich przyznaje się statuetki ''Złotego Gramofonu''. W tym roku był do nich nominowany również polski śpiewak Mariusz Kwiecień.

fot ilustracyjne indianexpress.com

Adele i David Bowie to najwięksi wygrani 59. ceremonii rozdania muzycznych nagród Grammy. Uroczystość odbyła się w Los Angeles. Przyznaje je amerykańska Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji.

Jeszcze przed samą imprezą media spekulowały, że będzie to przede wszystkim rywalizacja pomiędzy Beyonce a Adele. Wygrała zdecydowanie brytyjska wokalistka. Jej produkcja ''25'' została płytą roku, albumem roku, a najlepszą piosenką - utwór ''Hello''.

Pięć statuetek złotego gramofonu pośmiertnie przyznano Davidowi Bowie za album ''Blackstar''. Beyonce mimo aż 9 nominacji wygrała tylko w dwóch kategoriach - najlepszy teledysk (do utworu "Formation") i najlepsza płyta album urban contemporary ("Lemonade").

Pod koniec ceremonii wspomniano artystów, których na zawsze pożegnaliśmy w ostatnim czasie. Bruno Mars muzycznie oddał hołd Prince'owi. Mini koncert Adele był poświęcony George'owi Michaelowi.

 

WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Monika Jaworska
Dzień dobry we Wrocławiu! Poranek pełen energii, Wrocławia i muzyki w dobrym humorze.
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter