Hala Stulecia kupiła zdjęcia za 6,4 mln zł (SONDA)

Radio RAM | Utworzono: 25.06.2014, 18:16 | Zmodyfikowano: 24.07.2014, 07:06
A|A|A

Jedna z fotografii Miltona H. Greena (fot. www.desa.pl)

Licytację przeprowadzono w warszawskim domu aukcyjnym. Cenę wywoławczą ustalono na 5 mln zł. Wrocławska Hala Stulecia wylicytowała unikatowe zdjęcia gwiazdy za 6,4 mln zł.

Spodziewano się, że zdjęcia mogą być warte od 18 do 24 milionów złotych. Martyna Piątas z Hali Stulecia mówi nam, że wszystko utrzymywane było w wielkiej tajemnicy, ale dziś można zapowiedzieć, że fotografie mają być udostępnione szerokiej publiczności we Wrocławiu jak najszybciej.

Są to zdjęcia Miltona H. Greena, który był fotografem mody i świata gwiazd. Najbardziej zasłynął właśnie jako fotograf Marilyn Monroe. Wylicytowana kolekcja jest jednym z największych na świecie zbiorów zdjęć słynnej aktorki.

ZOBACZ KONIECZNIE: Chcesz zarobić na Marylin? Sprzedaj słonia!

Skąd spółka Hala Stulecia miała na to pieniądze? Martyna Piątas tłumaczy, że środki na zakup kolekcji pochodzą z funduszy unijnych - nagrody im. Meliny Mercouri, przyznawanej miastom, które otrzymują tytuł Stolicy Kultury oraz od prywatnych sponsorów. Wrocław Europejską Stolicą Kultury będzie w 2016 roku.

 

KOMUNIKAT HALI STULECIA

Szanowni Państwo,

Marylin Monroe zamieszka we Wrocławiu!

Z przyjemnością informujemy, że Zarząd WP Hala Ludowa zakupił podczas aukcji zorganizowanej przez warszawski dom aukcyjny DESA Unicum unikatową kolekcję zdjęć, ukazujących jedną z największych ikon współczesnego kina: Marylin Monroe, 

wykonanych przez Miltona H. Greene'a.

Na kolekcję, obejmującą 3 tys. odbitek, składają się fotografie powstałe podczas sesji zdjęciowych, zdjęcia z planów filmowych, eventów, a także fotografie ukazujące życie prywatne aktorki.

Ekspozycja tej absolutnie wyjątkowej kolekcji stanie się jedną z największych atrakcji Wrocławia. Milton H. Greene to jeden z najbardziej znanych amerykańskich fotografów mody i gwiazd. Pracował dla największych magazynów mody takich jak Harper's Bazaar, LIFE, Look, Town & Country oraz Vogue. O portretach Marylin Monroe jego autorstwa mówi się, że ukazują prawdziwą naturę kobiety, która stała się jedną z największych ikon Hollywood. Wyjątkowy artyzm fotografii sprawił, że na zdjęciach widzimy nie tylko symbol seksu, ale jedną z najbardziej intrygujących kobiet w historii popkultury.


Wartość kolekcji wyceniana jest na 18 - 24 mln zł. Cena wywoławcza całej kolekcji wynosiła 5 mln złotych, zaś ostatecznie została zakupiona za 6,4 mln złotych.

Środki na zakup kolekcji pochodzą z funduszy unijnych - nagrody im. Meliny Mercouri, przyznawanej miastom, które otrzymują tytuł Stolicy Kultury oraz ze środków prywatnych sponsorów.

REKLAMA

To może Cię zainteresować