2. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

Radio RAM | Utworzono: 08.05.2014, 14:53 | Zmodyfikowano: 08.05.2014, 12:59
A|A|A

II edycja PRZEGLĄDU NOWEGO TEATRU DLA DZIECI rusza 1 czerwca 2014 r. we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Idea 2. edycji Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci pozostanie niezmienna, podczas Przeglądu zaprezentowane zostaną najciekawsze spektakle dla dzieci i młodzieży, wystawione w teatrach w całej Polsce, włącznie z ostatnimi premierami Wrocławskiego Teatru Lalek. Nowy Teatr to nie tyle kategoria estetyczna, co sposób traktowania widza. Niezależnie od przyjętej konwencji artystycznej najważniejsze jest aby przedstawienie stawiało odbiorcy istotne pytania, miało temat, a nie tylko morał. Dlatego właśnie postawiono przede wszystkim na nową polską dramaturgię, poruszającą tematy bliskie współczesnemu dziecku, a także na nowatorską formę inscenizacji.

Spektakle, które zostaną pokazane w tym roku, są świadomymi oraz starannie przemyślanymi wypowiedziami artystycznymi, których twórcy nie boją się eksperymentów z formą, a jednocześnie szanują wrażliwość i inteligencję odbiorcy. Są wśród nich zarówno odważne inscenizacje najnowszych sztuk, jak i nowatorskie interpretacje klasyki, widowiska o charakterze eksperymentów scenicznych oparte na współkreacyjnym udziale widzów, przedstawienia angażujące nowe media i nowoczesne spektakle lalkowe. Wszystkie one nie tylko bawią i poruszają, ale też pozwalają poznać świat we wszystkich jego odcieniach i tym samym pomagają oswoić się z emocjami – nierzadko trudnymi, za to zawsze pięknymi i ważnymi.

Podczas ośmiu dni festiwalu widzowie zobaczą najlepsze przedstawienia dziecięcych teatrów z całej Polski i nie tylko. Nowatorskie, pomysłowe i odważne spektakle dla dzieci przywiozą do nas m.in. Białostocki Teatr Lalek, Teatr Baj Pomorski w Toruniu, łódzki Teatr Pinokio, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu,Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach i warszawski Teatr Lalka.

Integralną częścią Przeglądu jest, jak w roku ubiegłym, ogólnodostępny, interdyscyplinarny Ogród Sztuk, w ramach którego odbędzie się szereg bezpłatnych warsztatów literackich, plastycznych, teatralnych i muzycznych, prowadzonych m.in. przez 3D czyli Dizajn Dla Dzieci, specjalistów z Katedry Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu, zespół Małe Instrumenty i wielu znakomitych twórców indywidualnych (m.in. Agnieszkę Wolny-Hamkało i Tomasza Brodę).

2. edycję Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci otworzy prapremiera spektaklu „Plama” na podstawie tekstu i w reżyserii Martyny Majewskiej. Ta bardzo nietypowa baśń dla najmłodszych to nowoczesne, multimedialne przedstawienie doskonale oddające ideę Przeglądu – uciekające od utartych schematów i oparte na kontrastach.

2. PRZEGLĄD NOWEGO TEATRU DLA DZIECI we Wrocławskim Teatrze Lalek od 1 do 8 czerwca 2014.
Szczegółowy program na: www.teatrlalek.wroclaw.pl

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować