O gdyńskim festiwalu i premierach

Jan Pelczar | Utworzono: 11.09.2013, 11:49
A|A|A

Nawet kiedy środowiskową politykę zastąpiło obiektywne oko międzynarodowego jury, łatwo się było połapać, który film wybije się ponad inne. W tym roku pierwszy raz przyjechałem do Gdyni i od razu trafiłem na festiwal, którego werdykt będzie nieodgadniony. Przed samą imprezą Chce się żyć wygrało festiwal w Montrealu, otwierająca Gdynię Papusza została wyróżniona w Karlovych Varach. Przyjeżdżający na 38. festiwal polskich filmów twórcy widzieli też Imagine i wyróżnione w Berlinie W imię na liście kandydatów do tegorocznej Europejskiej Nagrody Filmowej. Nawet Baby Blues ma na koncie zagraniczne laury.

Dziewczyna z szafy wrocławskiego reżysera Bodo Koxa, za którą trzymam kciuki szczególnie, to kolejny przykład, że maleje liczba filmów, których musielibyśmy się wstydzić na największych zagranicznych festiwalach. Nie ma w tym roku dzieła wybitnego, wybijającego się ponad wszystko, co najlepsze w kinach w ostatnim czasie, ale wiele jest dzieł dobrych i bardzo dobrych. Już dawno nie było tak wyrównanego i ciekawego festiwalu, to mnie skłoniło, by wreszcie do Gdyni przyjechać.

W czwartek będę już z powrotem we Wrocławiu i pospekulujemy sobie w Strefie Kina o potencjalnych zwycięzcach, posłuchamy też nagranych w Gdyni wywiadów. Recenzja Papuszy, którą na listę dokonań wpisuje sobie wrocławski producent Lambros Ziotas już jest na stronie.

W 99. Strefie Kina zaprosimy też na dolnośląski festiwal – Okiem Młodych do Świdnicy. Organizatorzy będą gośćmi programu o 18.15. Tak na marginesie: dobrych dokumentów od lat dostajemy od młodych polskich twórców dużo, ale w tym roku w Gdyni pozytywnie zaskakują też fabuły młodych twórców – świetny krotki metraż pokazał m.in Bartosz Warwas.

W programie także kolejne zaproszenia na wyjątkową, setną Strefę Kina, za tydzień w DCF pokażemy Wam nasz program od kuchni oraz jednego z uczestników Gdyni: film W imię. Wśród najbliższych kinowych nowości wyróżniamy Czas na miłość. Komedia romantyczna z Rachel McAdams, dzięki zaplanowanym we Wrocławiu pokazom przedpremierowym będzie naszą premierą tygodnia w Strefie Kina Radia RAM już teraz.

REKLAMA