Piosenka na Dzień Matki (Posłuchaj)

Wojciech Jakubowski | Utworzono: 26.05.2010, 11:26 | Zmodyfikowano: 26.05.2010, 11:28
A|A|A

Przypomniała mi się ostatnia studyjna płyta George'a Michaela - sporo na niej osobistych tekstów, a wśród nich m.in. "Round Here", gdzie wokalista śpiewa o swoich rodzinnych stronach, ciepło wspomina miejsce, w którym się urodził i wychował nie tylko on sam, ale i jego matka, miejsce, z którym związany jest do dziś. W sumie to mogłoby być to, ale nie do końca tego szukam.

Tuż obok, na tej samej płycie "Patience", znalazła się piękna i wzruszająca piosenka "My Mother Had a Brother". Pamiętam, że podczas koncertów sentymentalną podróż w przeszłość dodatkowo podkreślały rodzinne zdjęcia George'a wyświetlane na telebimach - więc może to jest ten utwór?

Jednak jak się tak głębiej wgryźć w tekst, to ten okazuje się smutny, zbyt smutny - co zresztą jest częstym przypadkiem, jeżeli chodzi o Michaela, który sam stwierdził niegdyś w jednym z wywiadów, że śpiewanie o tragediach czy dramatach jest dla niego typowe.

Teoretycznie można by coś wybrać z debiutanckiego albumu Tricky'ego, który płytę zadedykował matce. Jednak mroczne, podlane erotyką klimaty dominujące w jego kompozycjach raczej nie byłyby stosowne.

Szukam dalej. Tori Amos - szczęśliwa matka, która zawsze przywiązuje dużą wagę do tekstów. Na albumie "The Beekeeper" w kilku kompozycjach porusza tematy związane z rodziną i rodzicielstwem. Na przykład w "Mother Revolution" śpiewa o tym jak zmienia się rola rodziców, a w "Ribbons Undone" o tym jak inspirujące mogą być dzieci. Tyle że Tori, z racji tego, że jest jedną z moich ulubionych artystek, dość często występuje w "Muzyce dzień po dniu".

A zatem szperam w pamięci dalej, no i okazuje się, że muzycznych wątków odpowiednich na dzisiejszą okazję można by zaproponować niemało, bo w tym kontekście świetnie odnajduje się np. "Matulu" DigitAllLove. Zapewne Wasi ulubieni wykonawcy też mogliby coś zaproponować.

Żeby jednak nie przedłużać, postanowiłem oddać głos komuś, kto pokłoni się nie tylko mamom, ale także tatom, tak trochę awansem. A zatem panie i panowie - Eva Cassidy!


Posłuchaj felietonu Wojtka Jakubowskiego:

REKLAMA
Dźwięki
Muzyka Dzień po Dniu: "Piosenka na Dzień Matki". Felieton muzyczny Wojciecha Jakubowskiego z Radia RAM

To może Cię zainteresować