Dolnośląskie filmy na festiwalu w Gdyni

Jan Pelczar | Utworzono: 19.08.2008, 12:18 | Zmodyfikowano: 20.08.2008, 10:31
A|A|A

Przy "0-1-0" pracowało wielu twórców z Wrocławia między innymi operator Wojciech Todorow i producent Sylwester Banaszkiewicz. Z kolei wrocławskie Nowe Horyzonty otworzyły "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego, które też powalczą o Złote Lwy. Faworytem jest najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej "33 sceny z życia", nagrodzony właśnie na festiwalu w Locarno.

Dolny Śląsk reprezentować będzie "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka - wrocławianin przeniósł na duży ekran historię legnickiej dzielnicy, w której mieszkali żołnierze armii radzieckiej. Głównym wątkiem filmu jest zakazana miłość. Rywalami Krzystka będą między innymi Krzysztof Zanussi z "Sercem na dłoni" oraz Magda Piekorz z "Sennością" - to jej drugi film, długo oczekiwany po rewelacyjnie przyjętym debiucie, zatytułowanym "Pręgi". Niektóre konkursowe filmy znają już kinomani: to "Lejdis", "Niezawodny system", "Ranczo Wiłkowyje".

W konkursie kina niezależnego swój nowe filmy pokaże Dominik Matwiejczyk. Twórca wielu offowych fabuł zawiezie do Gdyni film "Związek na odległość". W jury kina niezależnego zasiądzie wrocławski kolega Matwiejczyka, wielokrotnie nagradzany twórca offowy Bodo Kox. Przewodniczącym jury w konkursie głównym będzie reżyser Robert Gliński.

REKLAMA