Pekin: Niedziela była nasza!

Radio RAM | Utworzono: 17.08.2008, 20:52 | Zmodyfikowano: 18.08.2008, 09:49

W finale olimpijskim wioślarskich czwórek podwójnych bezkonkurencyjni okazali się Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Konrad Wasielewski. Polacy objęli prowadzenie od początku wyścigu i nie oddali go do końca. Nasza osada była faworytem wyścigu, w ostatnich trzech latach zdobywali mistrzostwo świata w tej konkurencji. Na ostatnich igrzyskach w Atenach naszej czwórce zabrakło do brązowego medalu centymetrów.

Srebrny medal zdobyła wioślarska czwórka bez sternika wagi lekkiej. Polska osada płynęła w składzie: Łukasz Pawłowski, Bartłomiej Pawelczak, Miłosz Bernatajtys i Paweł Rańda. Po 500 metrach Polacy zajmowali ostatnie, szóste miejsce. Na półmetku nadrobili jedną pozycję, ale po 1500 metrach byli już drudzy. Po wspaniałym finiszu i odparciu ataku Kanadyjczyków, obronili drugie miejsce.Na piątym miejscu w finale uplasowała się nasza ósemka.

Szymon Kołecki zdobył srebrny medal olimpijski w podnoszeniu ciężarów w kategorii 94 kg. To drugi srebrny krążek, wywalczony przez Polaka na igrzyskach - pierwszy uzyskał w Sydney. Polak dźwignął w rwaniu i podrzucie łącznie 403 kg. W pierwszej części zawodów Szymon Kołecki wyrwał 179 kg, a w podrzucie uzyskał wynik 224 kg, do końca walcząc o złoty medal. Ostatnie podejście, na 228 kg, które dawałoby mu złoty medal, miał nieudane. Wcześniej jednak pewnie podniósł 217 i 224 kg

Brązowy medal wywalczyła zapaśniczka Agnieszka Wieszczek. W pojedynku o trzecie miejsce w kategorii do 72 kg Polka pokonała w dwóch rundach Hiszpankę Maider Undę. Wieszczek wygrała pierwszą rundę 2:1, w drugiej także pokonała rywalkę - 1:0. Medal wywalczony przez Wieszczek jest pierwszym w historii polskich zapasów kobiecych. Jest też pierwszym krążkiem zdobytym przez polską sportsmenkę na tych igrzyskach.
Szymon Ziółkowski zajął siódme miejsce w olimpijskim finale rzutu młotem. Złotemu medaliście z Sydney nie udało się przekróczyć granicy 80-ciu metrów.

W finale biegu na 3000 metrów z przeszkodami Wioletta Frankiewicz zajęła 8. miejsce, z czasem 9:21,76. Wygrała Rosjanka Gułnara Gałkina- Samitowa, bijąc przy tym rekord świata.

Polskie siatkarki odpadły z olimpijskiego turnieju po porażce z reprezentantkami Stanów Zjednoczonych 2:3. Aby awansować do ćwierćfinału, podopieczne trenera Marco Bonitty musiały nie tylko dziś zwyciężyć, ale także liczyć na korzystny dla nich wynik meczu Japonia-Chiny. O awansie zadecydowałby wtedy bilans setów. Dzisiejsza porażka, niezależnie od rezultatów pozostałych spotkań - całkowicie pogrzebała szanse na ćwierćfinał.

Żeglarz Rafał Szukiel zajął 10. miejsce w olimpijskiej rywalizacji w klasie Finn. W wyścigu finałowym na akwenie w Qingdao Polak był piąty. W dziesięciu wcześniejszych wyścigach Szukielowi różnie się wiodło - po pierwszym dniu zajmował nawet pierwsze miejsce, potem jednak przypływał na dalszych pozycjach.

Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki prowadzą po czterech olimpijskich wyścigach w żeglarskiej klasieStar. Nasz duet wygrał czwarty wyścig. W klasyfikacji Kusznierewicz i Życki wyprzedzają Francuzów Xaviera Roharta i Pascala Rambeau oraz Szwedów Fredrika Loofa i Andresa Ekstroma.

Zofia Klepacka wygrała siódmy olimpijski wyścig w żeglarskiej klasie RS:X, a we wcześniejszym, szóstym, była druga. Polka awansowała na ósmą pozycję w klasyfikacji generalnej.