Stacje ładowania 'elektryków' - gdzie ich szukać?

Radio RAM | Utworzono: 08.05.2024, 10:48 | Zmodyfikowano: 08.05.2024, 11:08
A|A|A

Materiał Sponsora/ fot. pixabay.com

 

  • Stacje ładowania elektryków - czy są łatwo dostępne?
  • Stacje ładowania samochodów elektrycznych - czy są darmowe?
  • Jaki typ stacji ładowania samochodów elektrycznych pozwala na szybkie naładowanie baterii?
  • Stacje ładowania samochód elektrycznych - podsumowanie


Stacje ładowania elektryków - czy są łatwo dostępne?

Liczba samochodów elektrycznych w Polsce rośnie. Co za tym idzie, również ładowarek. W końcu ciężko oczekiwać, by samochody elektryczne cieszyły się zainteresowanie, jeśli nie istnieje możliwość wygodnego ładowania akumulatorów. W szczególności na przestrzeni ostatnich kilku lat punkty ładowania stały się o wiele bardziej dostępne. A to dobra wiadomość dla wszystkich osób, które rozważają zakup elektryka. Mapa stacji ładowania przedstawia punkty dostępne w kraju, jak również za granicą. To ułatwia planowanie podróży i wytyczenie punktów postojowych, również celem uzupełnienia poziomu baterii.


Stacje ładowania samochodów elektrycznych - czy są darmowe?

Nie zawsze punkty ładowania samochodów elektrycznych są darmowe. Wszystko zależy od jej dostawcy. Dlatego spotkać można tak samo płatne, jak również bezpłatne. Szczegółowe informacje o typie danej stacji ładowania przedstawia mapa ładowania samochód elektrycznych. Wśród najpopularniejszych, płatnych dostawców, znajdują się Orlen Charge oraz GreenWay. Natomiast darmowe stacje można znaleźć coraz częściej przy sklepach Lidl oraz Kaufland.


Jaki typ stacji ładowania samochodów elektrycznych pozwoli na szybkie naładowanie baterii?

Moc ładowania zależy od typu stacji. Istnieją dwie możliwości. Pierwszą jest ładowanie samochodu prądem stałym. W drugim przypadku wykorzystuje się prąd przemienny. Są to stacje typu DC. Którą z tych opcji lepiej jest wybrać, jeśli chcesz szybko naładować samochód elektryczny? O ile jest taka możliwość, najlepiej jest poszukać na mapie stacji DC. To właśnie dzięki niej można uzupełnić baterię w około 30 minut. Ładowanie przy pomocy stacji AC, czyli prądu stałego, może zająć kilka godzin. W celu ułatwienia korzystania z mapy stacji ładowania, wprowadzono na niej oznaczenia kolorystyczne. Kolorem zielonym oznaczono te ładowarki, które bazują na prądzie stałym. Pomarańczowym na prądzie zmiennym, czyli szybkie stacje. Kolorem szarym oznaczone są stacje chwilowo wyjęte z użytku. Osoby, które mieszkają w dużych miastach, mogą korzystać z map regionalnych, jak w przypadku Wrocławia: https://mapaladowania.pl/miasta/stacje-ladowania-wroclaw/. Dodatkowo pamiętaj, iż w przypadku poszczególnych, płatnych stacji, jak na Orlen, trzeba posiadać aplikację mobilną, która pozwala na skorzystanie z tego urządzenia.


Stacje ładowania samochodów elektrycznych - podsumowanie

Przed 2020 w Polsce spotkać można było przede wszystkim darmowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Jednak popularyzacja samochodów elektrycznych przełożyła się nie tylko na wzrost liczby stacji ładowania, ale również na pojawienie się tych płatnych. Wynika to z potrzeby regularnego serwisu tego typu urządzeń. Z pewnością o wiele łatwiej jest teraz naładować samochód elektryczny, jak również w wygodny sposób zaplanować podróż wraz z postojami na ładowanie. Do dyspozycji są stacje zasilane prądem stałym, jak również szybkie stacje ładowania zasilane prądem zmiennym.

REKLAMA
To może Cię zainteresować