5 faktów o kredycie hipotecznym, które powinien znać mieszkaniec Radomia

Radio RAM | Utworzono: 14.07.2023, 10:27 | Zmodyfikowano: 14.07.2023, 10:27
A|A|A

Materiał Sponsora/fot.pexels.com


1. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie celowe

Kredyt hipoteczny, w przeciwieństwie do gotówkowego, musisz przeznaczyć na określony cel. Z pieniędzy pozyskanych od banku sfinansujesz np. zakup domu lub mieszkania na rynku pierwotnym bądź wtórnym. Pieniądze możesz też przeznaczyć na zakup działki budowlanej i budowę domu. Nie ma też przeciwwskazań, aby środki z kredytu wydać na remont, wykończenie, przebudowę lub renowację nabywanej nieruchomości.

W ofercie banków funkcjonuje również pożyczka hipoteczna, która działa na podobnej zasadzie co kredyt hipoteczny. Polega na ustanowieniu hipoteki na domu lub mieszkaniu. Główną różnicę pomiędzy oboma produktami bankowymi stanowi jednak fakt, że pieniądze z pożyczki możesz przeznaczyć na dowolny cel.


2. Do wzięcia kredytu potrzebujesz wkładu własnego

Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny musisz zgromadzić odpowiednią ilość oszczędności, które są niezbędne do pozyskania finansowania. Obecnie Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje wysokość wkładu własnego na poziomie 20% wartości nieruchomości. Niektórzy kredytobiorcy, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, obniżają próg procentowy wkładu własnego do 10%. Wówczas niezbędne jest jednak wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Warto wiedzieć, że banki, oprócz oszczędności w gotówce, jako wkład własny akceptują również:

  • środki zgromadzone na kontach emerytalnych IKE i IKZE;
  • zastaw na obligacjach i papierach wartościowych;
  • zaliczkę wpłaconą deweloperowi;
  • zrealizowane prace budowlane;
  • hipotekę ustanowioną na mieszkaniu lub domu;
  • działkę, na której zamierzasz postawić dom.


3. Możesz poprawić swoją zdolność kredytową

Zdolność kredytowa jest ściśle związana z wysokością i regularnością dochodów, a także ze źródłem ich pozyskiwania. Oddziałują na nią również miesięczne koszty życia — rachunki, czynsz i inne zobowiązania finansowe. Przed udzieleniem kredytu bank sprawdza też historię potencjalnego klienta w BIK pod kątem terminowości spłaty wcześniejszych pożyczek. Znaczenie dla kredytobiorcy mają też wiek, wykształcenie i staż pracy.

Wszystkie wymienione czynniki pozwalają bankom oszacować, czy dany klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie. Pozwala to dość precyzyjnie oszacować ryzyko ewentualnej niewypłacalności kredytobiorcy.

Aby poprawić swój wizerunek w oczach banku, zadbaj o:

  • uregulowanie innych zobowiązań — pożyczek gotówkowych, kart kredytowych czy zakupów na raty;
  • zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony;
  • opłacenie zaległości podatkowych i składek ZUS (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą).


4. Kredyt hipoteczny warto ubezpieczyć

Kredyt hipoteczny wyróżnia się spośród innych form finansowania długim okresem spłaty wynoszącym nawet do 35 lat. Dlatego w niektórych sytuacjach banki wymuszają na kredytobiorcy konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Może to być np. polisa na zdrowie i życie lub polisa od utraty pracy.

Przy problemach ze zgromadzeniem odpowiednio dużej kwoty oszczędności niektóre banki zgadzają się na udzielenie kredytowania. Warunkiem jest wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Pomocna może się okazać również polisa od utraty pracy. Ma zastosowanie w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jeśli masz takie ubezpieczenie i zostaniesz zwolniony (nie z Twojej winy), towarzystwo ubezpieczeniowe będzie spłacać za Ciebie raty przez czas określony w umowie.


5. Najlepsze oferty finansowania znajdziesz w kalkulatorze kredytów hipotecznych

Kalkulator kredytów hipotecznych to aplikacja internetowa umożliwiająca oszacowanie wysokości raty kredytu mieszkaniowego bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić krótki formularz, aby sprawdzić swoją zdolność kredytową i zyskać dostęp do zestawienia najkorzystniejszych kredytów hipotecznych oferowanych obecnie przez banki.

W formularzu zostaniesz poproszony o określenie, czy pieniądze z finansowania chcesz przeznaczyć na zakup mieszkania lub domu, zakup działki, budowę domu, czy na inny cel. W pozostałych polach musisz podać m.in. jaka kwota kredytu Cię interesuje i jak długo chcesz spłacać zobowiązanie (od 1 roku do 35 lat). Kalkulator zapyta również o wysokość zgromadzonego przez Ciebie wkładu własnego, źródło dochodów, zarobki na rękę, liczbę osób na utrzymaniu oraz miesięczne wydatki.

Na podstawie danych podanych w formularzu aplikacja wybierze najkorzystniejsze oferty kredytów hipotecznych, dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. W razie potrzeby pomoże Ci w skonsultowaniu się z doradcą lub z konkretnym bankiem.

Nie czekaj i znajdź najlepszy kredyt hipoteczny w finanse.rankomat.pl.

REKLAMA
To może Cię zainteresować