Piano Day Open Studio po raz pierwszy na naszej antenie

Maciek Szabatowski, Łukasz Lorenc | Utworzono: 16.03.2023, 10:22 | Zmodyfikowano: 16.03.2023, 10:51
A|A|A

Piano Day Open Studio - oficjalna grafika

Cieszymy się niezmiernie, że tak szeroka ława naszych lokalnych muzyków przyklasnęła pomysłowi realizacji Piano Day Open Studio w studiu Radio RAM. Dziękujemy i zapraszamy Was do słuchania całości wydarzenia na naszej antenie już 29. marca!

O PIANO DAY

Piano Day to coroczna ogólnoświatowa impreza organizowana przez grupę podobnie myślących ludzi, oddanych brzmieniu fortepianu. Jednym z patronów tego cyklu jest sam Nils Frahm - słynny niemiecki pianista, eksperymentator, kompozytor i producent. Spory wkład w popularyzację tego święta miała na przestrzeni ostatnich lat londyńska oficyna wydawnicza Erased Tapes Records, dla której Frahm także nagrał wiele znanych kompozycji i albumów



Święto foretepianu odbywa się 88. dnia roku – ze względu na liczbę klawiszy na instrumencie. I to właśnie w tym dniu zaprosimy Was na spotkania na naszej antenie z lokalnymi muzykami - wszystko to podczas Radio RAM: Piano Day Open Studio.

CZYM SIĘ KIEROWALIŚMY

Od samego początku zależało nam, by nie tworzyć żadnego rodzaju "muzycznego getta". Zdajemy sobie sprawę, że fortepian w swoim korzennym wydaniu osadzony jest maksymalnie w świecie klasyki i rządzących jej światem prawideł oraz oczekiwań.



To, co na pewno jednak inspirowało nas podczas planowania i doboru gości, to zmiany zachodzące w ostatnich latach w kwestii zastosowania fortepianu w różnych, niekoniecznie stricte klasycznych ujęciach. Zmiany, które zachodzą na naszym lokalnym gruncie za sprawą sukcesów takich postaci, jak choćby Hania Rani rezonują mocno w umysłach kolejnych pokoleń i sprawiają, że fortepian w swojej ilustracyjnej funkcji znajduje szerokie grono fascynatów wśród wielu, bardzo różnych pokoleń odbiorców.



Stąd właśnie wśród zaproszonych przez nas do udziału w akcji artystów znajdziemy pianistów z bardzo różnych muzycznych bajek.

OGŁASZAMY PIANO DAY OPEN STUDIO 2023

Tak obwieściliśmy Wam nasze plany na ten rok. Posłuchajcie!




DO AKCJI DOŁĄCZAJĄ TAKŻE NAJMŁODSI

Tak w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu wyglądały przygotowania do Piano Day w Radio RAM.

Wyniki prac dzieci pod opieką Pani Katarzyny Kluczewskiej oraz Joanny Klimy usłyszmy już w środę 29. marca w programie "Dzieje się we Wrocławiu" między 10:00 a 14:00. Zapraszamy!




Próbki możliwości młodych adeptów nie tylko fortepianowego grania możecie posłuchać tutaj:

 

Podczas audycji Więcej Wrocławia odbyliśmy przyjazną lekcję muzyki o instrumentach klawiszowych. O początkach fortepianu i pianina opowiedziała dr Katarzyna Kluczewska:

ZAPROSZENI ARTYŚCI

Zaproszenie do pierwszej, i mamy nadzieję nieostatniej, edycji tego święta pod naszą opieką przyjęli:

Łukasz Fudro / Daniel Grupa / Robert Jarmużek / Paweł Konikiewicz / Maja Kozłowska / Waldemar Maszyński / Leszek Możdżer / Jędrzej Nawara / Marek Pędziwiatr / Piotr Paduszyński / Sofinka / Jaśmina Szarejko / Marek Wiński / Endy Yden 


Ich sylwetki znajdziecie poniżej. Zachęcamy do zapoznania się. 

CO PLANUJEMY

88. dnia roku między 18:00 a 24:00 stworzymy przestrzeń radiową, w której zarówno z odtworzenia jak i w wersji na żywo zabrzmią kompozycje zaproszonych przez nas muzyków. Oddamy hołd brzmieniu samego instrumentu, ale pozwolimy sobie także na odrobinę szaleństwa i pokażemy brzmienie piano w nieco szerszym ujęciu i muzycznych kontekstach.


Zapraszamy, bądźcie z nami na 89,8 FM i radioram.pl już 29. marca! 


WAŻNA UWAGA: W tym roku, jakkolwiek byśmy chcieli, nie przewidujemy możliwości spotkania z Wami w naszym studiu. Stawiamy na kontakt za pośrednictwem fal radiowych. Trzymajcie mocno kciuki za lata przyszłe!

Prowadzenie:
Maciek Szabatowski / Łukasz Lorenc

Więcej informacji o wydarzeniu także na naszym FB.


SYLWETKI ZAPROSZONYCH ARTYSTÓW


ŁUKASZ FUDRO

Zakochany w fortepianie i minimalizmie tworzy muzykę emocjonalą i pełną sentymentu. Dzięki brzmieniu tego klasycznego instrumentu oraz inspiracjom pochodzącym z bardzo różnych gatunków, łączy ze sobą światy muzyki poważnej i rozrywkowej. Dwa dotąd wydane albumy: "the inside" (LP 2021) oraz "nie dość" (EP 2022) są dostępne do wysłuchania w serwisach streamingowych.




DANIEL GRUPA

Pianista i kompozytor. Daniel Grupa urodził się w 1975 roku w Sulechowie. W wieku siedemnastu lat rozpoczął pracę w Teatrze Dramatycznym w Kaliszu  („Opera za trzy grosze" reż J. Buchwald, „Ja jestem ruda Lola" reż T. Wiśniewski). Również w Kaliszu miały miejsce premiery pierwszych wykonań kompozycji - Concertino na fortepian i orkiestrę smyczkową i kwartetu smyczkowego.  Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej w Poznaniu i muzykologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. MIłośnik i pasjonat gór. Wspinał się w Tatrach, zimą w czeskich lodospadach i w Śnieżnych Kotłach. Zdobył szczyty Kaukazu: Kazbek (5054 m. n.p.m.) i Tetnuldi (4858 m. n.p.m), i Grossglocknera w Taurach Wysokich. (3798 m. n.p.m.) 

Od wielu lat współpracuje z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej (Małgorzata Ostrowska, Anna Wyszkoni, Marek Jackowski, Stanisław Soyka, Piotr Cugowski, Virgil Donati), pisze muzykę do filmu i teatru („Dzień w którym umrę" reż. G. Lipiec, „Zamknięci w celuloidzie" reż. W. Sikora, „Grun de Berg. Wyzwanie" reż. M. Malinowski i M. Olechnowski, „Stara kobieta wysiaduje" reż G. Bral, GUSŁA reż G. Bral, "Do Ciebie mówię" reż Lech Mackiewicz). Koncertuje z autorskim recitalem fortepianowym. W marcu 2021 roku ukazała się jego debiutancka płyta zatytułowana „Zanim nadejdzie noc" na której to oprócz fortepianu, można usłyszeć  m.in. kwartet smyczkowy, i śpiew Renaty Przemyk. Od roku 2011 szef artystyczny Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w Sulechowie a  w latach 2015/2021 pełnił funkcję prezesa Klubu Wysokogórskiego w Zielonej Górze.

Jego najnowsza kompozycja "STRACHY" właśnie ukazała się na platformach streamingowych.


ROBERT JARMUŻEK

Pianista, kompozytor i aranżer, od 2005 roku związany z zespołem Mikromusic, z którym wydał kilkanaście płyt. Płyta „Tak mi się nie chce” uzyskała status Złotej Płyty, a za album „Mikromusic z dolnej półki” zespół dostał nagrodę Fryderyka. Współpracował z wieloma artystami, takimi jak: Zbyszek Lewandowski, Mike Russell, Jorgos Skolias, Piotr Baron, Artur Lesicki, Tomek Grabowy, Jarek Śmietana, Frank Parker, Kenny Carr, Dorota Miśkiewicz, Marek Raduli, Joao de Sousa. Gra w zespołach: Leszek Cichoński, Zawartko/Piasecki, Levandek Funky Team i wielu innych.

Wydał kilka płyt z autorską muzyką, między innymi: „Liquid Love” z Kasią Mirowską. Z kwartetem jazzowym Coherence Quartet nagrał dwie płyty, z czego ostatnia „Sagaye” ukazała się nakładem prestiżowej holenderskiej wytwórni Challenge Records. Najnowszy projekt muzyczny Jarmużek/Pakowska zaowocował płytą „Przed skończeniem świata”, na której znalazła się w większości muzyka tradycyjna z regionu Dolnego Śląska. Koncertuje w Polsce i zagranicą.


PAWEŁ KONIKIEWICZ

Pianista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu im Karola Lipińskiego na Wydziale Instrumentalnym w klasie fortepianu. 

Producent, kompozytor i realizator nagrań, wykładowca „Akademii Produkcji Muzyki" we Wrocławiu.

Wykładowca w "Szkole Muzyki Nowoczesnej" we Wrocławiu na kierunku Technik Realizacji Dźwięku, Technik Realizacji Nagrań. Twórca autorskiego programu nauczania w Szkole Muzyki Nowoczesnej.

Współtwórca i redaktor programu nauczania w zawodzie: „Technik Realizacji Nagłośnień" (symbol cyfrowy zawodu 352122) opracowany w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz kształcenia zawodowego. Etap 3. Edukacja zawodowa odpowiadająca potrzebom rynku pracy", organizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie.

 
MAJA KOZŁOWSKA

Studentka malarstwa na ASP we Wrocławiu, singer-songwriter. Muzycznie zaangażowana w solowy projekt Mahjong, duet Wicker Duck, wcześniej członek zespołu Diplodok, związana z holenderską wytwórnią Geertruida, wrocławskim regime brigade oraz Otake Records.



WALDEMAR MASZYŃSKI

Producent, kompozytor, instrumentalista. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na akordeonie. Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej na kierunkach: kompozycja, akordeon. Był współtwórcą Fusion3acc, Maszyński Duo oraz duetu Chillove. Dla Chillove wyprodukował "Great Deal EP", długogrającą płytę "29/9" oraz #3.

Jako klawiszowiec i akordeonista jest związany z wieloma projektami muzycznymi. Do najważniejszych należą "GMW Play Depeche Mode", "Tango Night".

W jego dorobku kompozytorskim znajdują się także utwory pisane lub aranżowane na potrzeby spektakli teatralnych: "Nocami i dniami będę tęskić za Tobą"(Teatr Polski Bielsko-Biała), "Hanno Reitch, Kochamy Cię/Nienawidzimy Cię"(Teatr Norwida w Jeleniej Górze), "Zaucha. Welcome to the PRL" (Teatr Żeromskiego w Kielcach).


LESZEK MOŻDŻER

Jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym.

Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Ostrogi zdobył w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20 urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego.

W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii ‘Fortepian’ i został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku.

Od roku 2011 Leszek Możdżer jest Dyrektorem artystycznym plenerowego festiwalu muzycznego nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu – Enter Music Festival.

Do chwili obecnej Leszek Możdżer nagrał ponad 100 albumów, w tym wiele pod własnym nazwiskiem.




JĘDRZEJ NAWARA

Uczęszczał do szkoły muzycznej w klasie fortepianu (na tym tle trauma i koszmary nocne do 23. roku życia) oraz oboju, którego to instrumentu szczerze i z wzajemnością nie znosił. Wokalista, klawiszowiec i tekściarz zespołu Resoraki, z którym od roku 2019 wydał 3 płyty. W 2020 roku wydał pierwszą solową płytę długogrającą pt. "Regulamin na lato" pod szyldem iNCAL, gdzie w innowacyjny sposób połączył grę na fortepianie, śpiew i aplikacje na smartfona z muzyką generatywną.


MAREK PĘDZIWIATR

Marek “Latarnik” Pędziwiatr - Pochodzący ze Świnoujścia wszechstronny muzyk i artysta. Pianista i uznany operator syntezatorów. Producent i kompozytor. Jest obecny na scenie już ponad dekadę. Popularność przyniosły mu takie projekty jak EABS, Błoto czy Night Marks, za które został dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki. Otrzymał Fryderyka w 2018 roku za produkcję albumu Odwilż Pauliny Przybysz. Mimo napiętego kalendarza, cały czas koncertuje ze swoim macierzystym składem Ludojad.

Absolwent Wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczestnik prestiżowego Red Bull Music Academy Bass Camp we Wrocławiu (2013). W latach 2014-2017 kierownik muzyczny festiwalu FAMA. Do 2018 roku członek legendarnej grupy Urbanator.

Zaczynał swoją przygodę z muzyką w Świnoujściu pod koniec lat 90-tych tworząc tam lokalną podziemną scenę hip-hopową. Zanim zaczął grać na instrumentach klawiszowych zajmował się rapowaniem i produkcją beatów. Szukając perfekcyjnych loopów na płytach winylowych, zgłębiał wiedzę o historii muzyki i otwierał głowę na rozmaite gatunki. Tak pokochał jazz. Obecnie łączy wszystkie te umiejętności w unikatowym stylu.



PIOTR PADUSZYŃSKI

Jest pianistą i producentem muzycznym. Tworzy utwory wpisujące się w ramy muzyki neoklasycznej, ilustracyjnej i filmowej. Zadebiutował w listopadzie 2020 wydając album Prześwit nagrany w studio Leszka Możdżera. Album zawiera 11 utworów na fortepianie i 1 na dzwonkach Koshi. Kompozycje z płyty zostały zagrane w radio w większości miast wojewódzkich, jak i rozgłośniach internetowych. W marcu 2023 wydał singiel „Sen”. Co dość nietypowe - jest dostępny także w formacie Dolby Atmos, czyli dźwięku przestrzennego.

Laureat plebiscytu WARTO 2021 organizowanego przez Gazetę Wyborczą oraz laureat V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Wroclavile.

Oprócz solowego projektu, jest współproducentem i częścią wschodzącego zespołu Älskar. Na serwisach streamingowych dostępne są już 4 single ze zbliżającej się płyty, a także kilka wcześniejszych piosenek (łącznie przekroczyły milion odtworzeń na Spotify). Zajmuje się również aranżowaniem i tworzeniem melodii na pozytywce.




SOFINKA

Zofia „Sofinka” Imiela to polska pianistka, wokalistka i kompozytorka. Dzięki różnorodnym projektom, od materiału inspirowanego tradycyjną polską muzyką po alternatywny album pop, podróżując po różnych stylach, ale nigdy nie ograniczając się do żadnego gatunku, stworzyła własną muzyczną sygnaturę.

Jest intensywna i zdeterminowana, delikatna, słodka i krucha.
Ona jest wszystkim albo niczym.

JAŚMINA SZAREJKO

Pianistka, wokalistka, kompozytorka. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów fortepianowych. Wielokrotna uczestniczka festiwali takich jak Wratislavia Cantans. Pochodzi z rodziny związaną od pokoleń z muzyką.

Uczęszczała do Szkół Muzycznych I i II stopnia. Swoją twórczość muzyczną rozpoczęła już w wieku 12 lat. Rozwinęła swoje zdolności kompozytorskie w Wielkiej Brytanii na University of Aberdeen poszerzając tam swoją wiedzę na temat filmu. Sukcesywnie dąży do spełnienia swojego marzenia o byciu kompozytorem muzyki filmowej.

Jako człowiek renesansu rozwija się również w branży modelingowej współpracując z licznymi artystami z dziedzin fotografii, mody jak i malarstwa, którym sama również się pasjonuje.

Jaśmina znana jest na wrocławskiej scenie ze swoich soulowych, jazzowych, rockowych wokalnych improwizacji podczas jammów organizowanych w lokalnych klubach muzycznych mi. @kluboksymoron czy @klubszalonych.




MAREK WIŃSKI

Muzyk i producent muzyczny z Wrocławia. Nagrywał swoje autorskie piosenki z wybitnymi wokalistami jak Kasia Groniec,
Krzysztof Kiljański, Michał Szpak, Natalia Sikora, Marek Dyjak, Łukasz Łyczkowski, Mateusz Krautwurst.

Tworzy ambitny pop z elementami rocka, jazzu, folku i alternatywy. Jego piosenka "Anioły" uzyskała najwyższe
oceny jury (m.in. Piotr Metz, Ania Rusowicz) w eliminacjach do debiutów Festiwalu Piosenki "Opole" 2016. Jego kompozycja pt. "Tango do widzenia do jutra" nagrana w duecie z wirtuozem gitary klasycznej Krzysztofem Pełechem otwierała każdą projekcję podczas XXV Festiwalu Polska Wiosna Filmowa w Budapeszcie na Węgrzech w 2019 roku.

Bartosz Dziedzic (producent Brodka "Granda", Podsiadło "Małomiasteczkowy") określił jego twórczość: "Nie jest to kopia zachodnich produkcji, lecz odwołanie do tradycji polskiej piosenki".


ENDY YDEN - aka Andrzej Strzemżalski

wokalista, producent, autor piosenek, twórca muzyki do filmów i gier wideo. Współpracował z wytwórniami Nextpop i Warner Music Polska, a pod szyldem wydawnictwa WIDNO Muzyka ukazał się jego album GTFO! (2018).

Stworzył muzykę do filmu Supernova (2019) w reżyserii Bartosza Kruhlika, za którą otrzymał nominację do nagrody Grand Prix Komeda. Jest współzałożycielem i artystycznym przewodnikiem projektu INSTYTUT FILMÓW DŹWIĘKOSZCZELNYCH.

Był związany z kilkoma edycjami międzynarodowego festiwalu EKLEKTIK SESSION, w ramach którego występował u boku takich artystów jak Nils Petter Molvaer, Eivind Aarset, Jan Bang i Arve Henriksen. Niegdyś lider grupy LOV.

Można go usłyszeć na falach Radia RAM w 3. środę miesiąca w audycji Blok Alternatywny, prowadzonej wraz z Maćkiem Szabatowskim.





REKLAMA

To może Cię zainteresować