Czy Jim Morrison zostanie patronem liceum w Lądku Zdroju?

Radio RAM | Utworzono: 05.02.2008, 15:28 | Zmodyfikowano: 06.02.2008, 10:34
A|A|A

Patronem liceum w Lądku Zdroju był dotąd Lucjan Szenwald, dziś już nieco zapomniany młody poeta, który wraz z dywizją kościuszkowską szedł szlakiem od Lenina na Berlin, jednak zginął w sierpniu 1944 r.

Gdy zapadła decyzja o zmianie patrona, część uczniów zaproponowała kandydaturę Jima Morrisona, legendarnego lidera grupy The Doors, cenionego nie tylko w roli rockowego wokalisty, ale i świetnego poety. Jest to jednak postać kontrowersyjna, gdyż jego życie uchodzi za modelowy przykład rock'n'rollowej dekadencji. Dość przypomnieć, że Morrison zmarł młodo, prawdopodobnie w wyniku przedawkowania narkotyków.

Posłuchaj materiału Polskiego Radia Wrocław z października 2007 r.:

Uczniowie wypowiedzieli się na temat nowego patrona w plebiscycie. Jednak ostateczną decyzję podejmą wraz z nauczycielami i rodzicami.

I choć zwolennicy Jima Morrisona założyli jego komitet wyborczy i prowadzili kampanię na rzecz tej kandydatury (puszczali m.in. The Doors przez szkolny radiowęzeł), to ten rockowy wokalista ma silną konkurencję. Kandydatami na nowego patrona lądeckiego liceum są bowiem także Jan Paweł II, Andrzej Grubba, Andrzej Zawada (himalaista, który często odwiedzał Lądek Zdrój i którego imieniem nazwany został organizowany w tym mieście Przegląd Filmów Górskich), Tadeusz Nalepa, Michał Klahr (XVII-wieczny rzeźbiarz pochodzący z Lądka), a nawet Unia Europejska.

O kontrowersyjnej kandydaturze Jima Morrisona na patrona liceum w Lądku Zdroju można było swego czasu przeczytać także w Pardonie.

REKLAMA
Dźwięki
Czy Jim Morrison zostanie patronem liceum w Lądku Zdroju? Materiał Polskiego Radia Wrocław.