Sobotnia Kawa: Wrocławianka Roku z kosmosu

Piotr Bartyś | Utworzono: 09.12.2022, 18:59 | Zmodyfikowano: 09.12.2022, 18:59
A|A|A

zdj. Magdalena Łabowska

Dr inż. Magdalena Łabowska zajmuje się inżynierią biomedyczną, a szczególnie hydrożelowymi nośnikami leków do kontrolowanego uwalniania substancji aktywnej, zagadnieniami związanymi z eksploracją kosmosu i inżynierią kosmiczną‍. W plebiscycie na Wrocławiankę Roku 2022 zwyciężyła w kategorii „Teraz młodość – Siła młodości”.

Swoją kosmiczną przygodę rozpoczęła w kole naukowym Politechniki Wrocławskiej, które zaprojektowało lądownik marsjański (w sierpniu 2018 r. zdobył II miejsce na konkursie w Pasadenie). Tworzy we Wrocławiu startup Extremo Technologies, by wykorzystać organizmy estremofilne do recyklingu baterii, czy systemów podtrzymywania życia w kosmosie, oraz w projektach dotyczących regeneracji za pomocą specjalnych opatrunków po chorobach nowotworowych..

Uczestniczy też w pracach grupy Innspace, z którą  zaprojektowała m.in. bazę na Księżycu, wykonaną przy pomocy druku 3D, w której główną rolę odegrają… algi. Organizmy te odpowiadają za system podtrzymywania życia w pomieszczeniach, takich jak kabina załogowa samolotu suborbitalnego, kolonia marsjańska dla 1000 osób i baza marsjańska.

Projekt Ideacity, zdobył tytuł Gold Winner (na 3 tys. zgłoszeń!) w konkursie Future Mars Life w Chinach oraz 5. miejsce w konkursie Mars Colony Prize (na 100 zgłoszeń) w USA. Projekt opisano także w książce „Mars Colonies: Plans for Settling the Red Planet”.  

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować