Carlos Santana znów w Polsce!

Radio RAM | Utworzono: 18.01.2008, 16:08 | Zmodyfikowano: 18.01.2008, 16:08
A|A|A

Choć niektórzy uważają, że Carlos Santana zapętlił się ostatnio w swoich muzycznych patentach, trzeba jednoznacznie stwierdzić, że jego brzmienie gitary pozostaje do dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych. Jest on także muzykiem, którego dorobek i umiejętności wywarły wpływ na twórczość wielu artystów. Grze Santany nie można zarzucić braku finezji i niebywałych umiejętności technicznych, a o kompozycjach serwowanych na kolejnych albumach można na pewno powiedzieć, iż są melodyjne i chwytliwe. W dobie dzisiejszych „gniotów” tzw. nurtu pop niekoniecznie jest to zarzut, a przy tym wszystkim Santana pozostał rozpoznawalny. To już niezaprzeczalna jakość.

Jedynym zarzutem, jaki możemy mu postawić, jest umiejętne, ale obliczone na komercyjny sukces wydawanie od paru lat albumów z udziałem wielu wokalistów okraszających piosenki zwrotkami i refrenami, do których boski Carlos układa zgrabne solówki. Cóż, nie zabija się kury znoszącej złote jaja, a do takich kur nasz bohater na pewno może zaliczyć rewelacyjny skądinąd album „Supernatural”, czyli zwrot w jego karierze i niebywały, komercyjny sukces, jakiego Santana nie zaznał od lat. Przypomnijmy, że był to rok 1999 i kontrakt z wytwórnią Arista. Jak wiadomo, do tej pory muzyk był związany z Columbią i dla niej nagrywał swe wcześniejsze dzieła.

Na pewno na sukces tego wydawnictwa wpłynął udział znakomitego producenta Clive’a Davisa. Wspomnieć jednak należy również o nadzwyczajnych gościach zaproszonych do projektu. Dave Matthews, Everlast, Mana, Eagle Eye Cherry, a nawet sam Eric Clapton, ale też Rob Thomas, kapitalny w rozsławionym przez rozgłośnie radiowe „Smooth” - to szlachetne ozdoby „Supernatural”. I oczywiście soczyste brzmienie gitary Carlosa. Kompozycje chwytające za serce, pełne energii, jak również chwytliwe ballady. Świat na nowo zakochał się w latynoskim rocku.

Kolejne albumy wydawane w barwach Aristy może nie osiągnęły już takich wyników sprzedaży jak "Supernatural", jednak w rankingach i zestawieniach utrzymywały się wciąż na wysokich pozycjach. A gitarzysta zapraszał nowych gości, np. Seala, Michelle Branch, czy Mary J. Blige. I niby znów było poprawnie, ale na płytach „Shaman”, czy „All That I Am” odbiorcy wyczuli chyba, że tak naprawdę te projekty mają przynieść po prostu określony dochód i nie bardzo mieli zaufanie do poczynań muzyka. Zabrakło świeżości i autentyzmu, który tak zachwycił za pierwszym razem.

Oczywiście nie należy postrzegać dorobku tego wybitnego gitarzysty tylko przez pryzmat dokonań ostatnich lat. Przecież zaczynał dużo wcześniej, a prawdziwym przełomem okazał się efektowny i zjawiskowy występ jego grupy Santana na festiwalu Woodstock w 1969 r. Któż z nas nie zna takich klasyków jak choćby „Samba Pa Ti”, „Black Magic Woman”, „Oye Como Va” (nota bene wszystkie z fantastycznego albumu „Abraxas” z 1970 r.), czy słynnej „Europy”. To przy tych utworach bawimy się do dziś na studniówkach, weselach i innych potańcówkach. A brzmienie gitary Carlosa Santany pozostanie znakiem firmowym, rozpoznawalnym jeszcze długo przez następne pokolenia.

Tym bardziej polecam kompilację „Ultimate Santana”, która ukazała się pod koniec ubiegłego roku. Mimo, że na rynku mamy wiele składanek z muzyką naszego ulubieńca, ten zestaw przynosi serię nowych nagrań połączoną również z najlepszymi utworami z czasów, gdy Carlos współpracował z Columbią. Są tu także niezwykłe duety. Jak choćby te z Tiną Turner, czy Stevenem Tylerem, a cały zestaw promuje kompozycja "Into The Night" z gościnnym udziałem Chada Kroegera z zespołu Nickelback. Mamy tu nowe kompozycje.

Oto tracklista:

1. Into The Night (featuring Chad Kroeger) – wcześniej niepublikowana
2. This Boy's Fire (feat. Jennifer Lopez and Baby Bash) - wcześniej niepublikowana
3. Smooth (w/Rob Thomas) – z albumu “Supernatural”
4. Maria Maria (w/Product G&B) - z albumu “Supernatural”
5. Oye Como Va - z albumu “Abraxas”
6. Black Magic Woman - z albumu “Abraxas”
7. Evil Ways - z albumu “Santana”
8. Corazon Espinado(w/Maná) - z albumu “Supernatural”
9. Europa - z albumu “Amigos”
10. The Game of Love (w/Tina Turner) - wcześniej niepublikowana
11. Put Your Lights On (w/Everlast) - z albumu “Supernatural”
12. Why Don't You & I (w/Alex Band of The Calling) – singiel okazjonalny
13. Everybody's Everything - z albumu “Santana III”
14. Just Feel Better (w/Steven Tyler) - z albumu “All That I Am”
15. Samba Pa Ti - z albumu “Abraxas”
16. No One To Depend On - z albumu “Santana III”
17. The Game of Love (w/Michelle Branch) - z albumu “Shaman”
18. Interplanetary Party - wcześniej niepublikowana

Mam zatem nadzieję, że spotkamy się wspólnie w czerwcu na koncercie niezwykłego Carlosa Santany, gdyż właśnie na podczas występów na żywo daje on upust swojej grze i improwizuje tak, że chce się słuchać jego muzyki bez końca. Wszyscy obecni w październiku 1994 r. na warszawskim Torwarze z pewnością tego doświadczyli. A zatem czas na powtórkę z rozrywki. Ta mieszanka rocka, soulu, jazzu i latynoskiego R&B nikogo nie pozostawia obojętnym.

DYSKOGRAFIA (na podst. Wikipedii):

* Santana (1969) US: 2x Platinum
* Abraxas (1970) US: 5x Platinum
* Santana III (1971) US: 2x Platinum
* Carlos Santana & Buddy Miles! Live! (1972; C.S. with Buddy Miles) US: Platinum
* Caravanserai (1972) US: Platinum
* Love Devotion Surrender (1973; C.S. with John McLaughlin) US: Gold
* Welcome (1973) US: Gold
* Lotus (live) (1974)
* Illuminations (1974; C.S. with Alice Coltrane)
* Borboletta (1974) US: Gold
* Amigos (1976) US: Gold
* Festival (1977) US: Gold
* Moonflower (1977) US: 2x Platinum
* Inner Secrets (1978) US: Gold
* Oneness: Silver Dreams, Golden Reality (1979; C.S.)
* Marathon (1979) US: Gold
* The Swing of Delight (1980; C.S.)
* Zebop! (1981) US: Platinum
* Shango (1982)
* Havana Moon (1983; C.S. with Booker T & the MGs, Willie Nelson, and The Fabulous Thunderbirds)
* Beyond Appearances (1985)
* Freedom (1987)
* Blues for Salvador (1987; C.S.)
* Spirits Dancing in the Flesh (1990)
* Milagro (1992)
* Sacred Fire: Live in South America (1993) US: Gold
* Santana Brothers (1994; C.S. with Jorge Santana & Carlos Hernandez)
* Santana Live at the Fillmore (1997)
* Supernatural (1999) US: Diamond
* Shaman (2002) US: 2x Platinum
* All That I Am (2005) US: Gold
* Carlos Santana and Wayne Shorter - Live at the Montreux Jazz Festival 1988 (2007)

REKLAMA

To może Cię zainteresować