Inauguracja organów w Narodowym Forum Muzyki

el | Utworzono: 24.10.2020, 20:12 | Zmodyfikowano: 24.10.2020, 23:52
A|A|A

fot: kadr z transmisji koncertu

Wydarzenie jest zwieńczeniem budowy organów, która trwała od 2018 r. i zajęła w sumie około 30 000 godzin. Zaangażowanych w nią było 45 budowniczych. Instrument został zaprojektowany i wykonany przez organmistrzów z pracowni Orgelbau Klais z Bonn. Budowa kosztowała ponad 11 mln zł, z czego 85 proc. pochodziło ze środków unijnych. Organy mają 9 metrów szerokości, 14 metrów wysokości, 4,5 metra głębokości i ważą ok. 30 ton. Składają się z 4700 piszczałek i 80 głosów. Długość największej piszczałki to ok. 12 metrów, a najmniejszej – 11 milimetrów.

Stylistyka instrumentu jest utrzymana w tradycji francuskich organów symfonicznych z XIX–XX wieku. – Za jego sprawą muzyka minionych wieków zabrzmi pełniej, a możliwość zagrania współczesnych utworów otworzy drogę do poznania wielu nowych kompozycji. Królewskim brzmieniem ten piękny instrument idealnie wpisuje się w akustykę Sali Głównej NFM – podkreśliła rzeczniczka Narodowego Forum Muzyki, Agnieszka Frei.

Podczas weekendu inaugurującego można wysłuchać brzmienia organów w pięciu koncertowych odsłonach. – Muzykę różnych epok oraz możliwości instrumentu zaprezentują najwybitniejsi artyści z Polski i z zagranicy – zapowiedziała Frei.

Poniżej transmisja inauguracji organów.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować