Józef Pinior skazany na 1,5 roku więzienia

jk, MaM, PAP, Beata Makowska | Utworzono: 28.02.2020, 08:48 | Zmodyfikowano: 28.02.2020, 09:31
A|A|A

(fot. Beata Makowska)

Po godz. 9 sąd ogłosił wyrok w sprawie Józefa Piniora - działacza opozycji, jednego z liderów dolnośląskiej Solidarności. Były senator został oskarżony o przyjęcie łapówek od przedsiębiorców w zamian za pomoc w załatwieniu ich spraw w resortach środowiska i infrastruktury.

Józef Pinior oraz jego asystent - Jarosław Wardęga usłyszeli wyrok 1,5 roku bezwzględnego więzienia. Oprócz tego będą musieli zapłacić grzywnę po 5 tys. złotych każdy. Dziś skazanych zostało też 3 biznesmenów, którym Pinior miał załatwić pomyślne decyzje w dwóch ministerstwach. Przedsiębiorcy zostali skazani na rok i na 10 miesięcy więzienia. Przypomnijmy - chodziło o budowę galerii handlowej w Jeleniej Górze oraz o kopalnię w Lądku Zdroju. Pinior miał przyjąć odpowiednio 40 i 6 tysięcy złotych łapówki w zamian za pomoc w tych przedsięwzięciach. Były senator nie przyznaje się do winy.

Dzisiejsze wyroki nie są prawomocne. Są niższe niż te, których domagał się oskarżyciel - prokuratura wnioskowała o 3,5 roku więzienia dla Józefa Piniora i Jarosława Wardęgi.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować