Wrocław wyciągnął rękę do zadłużonych lokatorów, odzew na razie jest niewielki

GN, Malwina Gadawa | Utworzono: 10.11.2019, 08:27 | Zmodyfikowano: 10.11.2019, 09:28
A|A|A

zdjęcie ilustracyjne: fot. Andrew Milligan sumo/flick.com (Creative Commons)

18 tysięcy dłużników jest winnych gminie Wrocław około 700 mln zł. To najemcy lokali komunalnych, którzy mają problem z płaceniem czynszu. Dlatego wrocławski magistrat chcąc pomóc takim osobom, przygotował jednorazowy program, która ma oddłużyć najemców lokali komunalnych. Miasto może darować nawet 100 procent długu, ale tylko tym osobom, które wyprowadzą się z gminnego mieszkania. W innych przypadkach procent umorzonego długu będzie zależał od okresu, w jakim spłacimy resztę zadłużenia. Możliwe jest także zmniejszenie zadłużenia i zamiana mieszkania na mniejsze. Do końca września złożono tylko 833 wnioski w tej sprawie. Kwota zadłużenia objętego ugodą wynosi blisko 800 tys. zł. Wiceprezydent Wrocławia Sebastian Lorenc uważa jednak, że program spełnia swoje zadanie:

Piotr Paź, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego podczas startu programu opowiadał, że dla największych dłużników propozycja gminy może być jedynym ratunkiem:

Jak tłumaczą urzędnicy maleje liczba osób, które mają zadłużenie mniejsze niż 20 tys, natomiast wzrasta liczna osób z zadłużeniem powyżej 100 tys. zł.

Do tej pory 73 dłużników zwróciło się do miasta wnioskiem o umorzenie całego długu. Warunek jest jeden - muszą się wyprowadzić z zajmowanych lokali.

Przypomnijmy, że magistrat przygotował kilka wariantów pomocy. Może darować nawet 100 procent długu, ale tylko tym osobom, które wyprowadzą się z gminnego mieszkania. W innych przypadkach procent umorzonego długu będzie zależał od okresu, w jakim spłacimy resztę zadłużenia. Możliwe jest także zmniejszenie zadłużenia i zamiana mieszkania na mniejsze.

Restrukturyzacji będą podlegać długi zaksięgowane do końca 2016 roku. To jednorazowa akcja, która będzie trwała do końca czerwca.

 

REKLAMA