Kenijczyk Kyeva Cosmas Mutuku wygrał 37. PKO Wrocław Maraton

GN, BM, MH, Michał Hamburger | Utworzono: 16.09.2019, 07:12 | Zmodyfikowano: 16.09.2019, 07:13

Drugi na mecie pojawił się Tuei Hosea Kiplagat. Rok temu również uplasował się na drugim miejscu. Jego czas to 2:21:25. Trzeci był Ngeno Isaac Kimutai.

Pierwszym Polakiem na mecie był w tym roku Przemysław Dąbrowski z wynikiem 2:28:31. Uczestnicy 37. PKO Wrocław Maraton, a było ich ponad cztery tysiące, mieli niemal idealne warunki do biegania. Było słonecznie, ale nie upalnie, bo zawodników chłodziły podmuchy wiatru, który w niektórych miejscach trasy mógł być jednak uciążliwy. Tradycyjnie już start i meta były umiejscowione na Stadionie Olimpijskim. Od początku na trasie dominowali Kenijczycy, którzy zajęli wszystkie stopnie na podium.

Pierwszą kobietą - Tunde Szabo z Węgier (2:43:15). Katarzyna Golba to pierwsza Polka, która dotarła do mety maratonu - z czasem 2:43:15.

W trasę ze Stadionu Olimpijskiego wyruszyło dziś 3219 osób. Historia imprezy zaczęła się 15 maja 1983 roku. W Maratonie Ślężan (taka była wówczas nazwa) na trasie z Sobótki do Wrocławia biegło wówczas tylko 129 mężczyzn i dwie kobiety. Od 20 lat zawody organizowane są wyłącznie na ulicach stolicy Dolnego Śląska.

W rywalizacji zawodników niepełnosprawnych na wózkach z ręcznym napędem zwyciężył Robert Nowicki (Start Szczecin). Zacięta walka trwała o trzecie miejsce, gdzie Mariusz Rygoł (Feniks Opole) zaledwie o dwie sekundy okazał się lepszy od Krzysztofa Plewy (Veloaktiv Kraków).