Kamienice: "Miałem urodzić się w Hanowerze" - opowieść komandosa - odc. 52 [POSŁUCHAJ]

Joanna Mielewczyk, Monika Jaworska | Utworzono: 07.03.2019, 14:45 | Zmodyfikowano: 07.03.2019, 14:45
A|A|A

fot. Joanna Mielewczyk

"Urodziłem się koło Kalisza, w kwietniu 1943 roku. Ale miałem się urodzić w Hanowerze" - opowie w niedzielnej audycji Zbigniew Weber.
Rodzice byli na robotach w Niemczech i mama w 9 miesiącu ciąży, dzięki staraniom gospodarzy, u których pracowała, wróciła do Polski. Dwa tygodnie później urodziła syna. Do Wrocławia rodzina przyjechała w 1949 roku. Ostatecznie zamieszkała w nieistniejącej dziś kamienicy na Pilczycach. I my po raz pierwszy wyprawiamy się w ten rejon Wrocławia. Będzie niesamowicie, bo o powojennym mieście opowie były komandos, skoczek spadochronowy.
A Wrocław, proszę Państwa, pięknie wygląda z góry. Szczególnie wieczorem. Bo nocnych skoków Zbigniew Weber oddał bardzo dużo.
I o tym opowie w niedzielnej audycji "Kamienice", na antenie Radia RAM, oczywiście.
Będzie też nieco o dziadku Austriaku i ulicy Legnickiej, którą furmanką jechała rodzina w 1949 roku.
Zapraszam:
Oba zdjęcia ze strony Archiwum Budowlanego Muzeum Architektury.


Szukam bohaterów kolejnych odcinków, które będą miały swoje premiery na antenie Radia RAM, będą też publikowane na stronie radia oraz na stronie FB Kamienice.                     

Poszukuję mieszkańców czynszówek, którzy pamiętają Wrocław sprzed lat. Być może w Państwa rodzinach są historie, które koniecznie trzeba zachować i przekazać innym. Bardzo chętnie porozmawiam o kamienicach z lat 40., 50. Chętnie spotkam się z miłośnikami kamienic. Szukam rozmówców pełnych pasji, gotowych opowiedzieć wzruszającą historię o miejscu, które kochają. O kamienicy. O tym, co widzieli z okna, o tym, kogo w niej spotkali...

Kontakt: kamienice@radioram.pl

REKLAMA

To może Cię zainteresować