Odsłonięto mural przedstawiający Wandę Rutkiewicz

Mat. prasowe, Piotr Osowicz, el | Utworzono: 08.12.2018, 16:49 | Zmodyfikowano: 08.12.2018, 17:55
A|A|A

Fot: mat. prasowe/ P. Osowicz

Rysunek zaprojektowała Marta Frej, a wykonały go artystki z grupy Red Sheels. Jest to jeden z elementów obchodów stulecia praw wyborczych kobiet w Polsce. - Podoba mi się pomysł, aby tak wspominać wielką wrocławiankę - mówił Bogdan Zdrojewski, były prezydent miasta:

- To jedna z najsławniejszych kobiet w Polsce - dodawała Beata Maciejewska, dziennikarka Gazety Wyborczej:

Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie weszła na Mount Everest. Jako pierwsza Polka i pierwsza kobieta zdobyła też K2. Lista jej wysokogórskich osiągnięć jest jednak o wiele dłuższa. Spośród czternastu ośmiotysięczników zdobyła osiem - oprócz Mount Everestu i K2 również Nanga Parbat, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Rysunek widoczny na wrocławskim muralu upamiętnia jej wyprawę w Pireneje w 1969 r. z początków kariery. Nawet lina wspinaczkowa układa się na nim tak samo, jak na zdjęciu, które można zobaczyć w archiwach Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wanda Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 r. podczas ataku szczytowego na Kanczedzongę. Swojej siostrze mówiła wcześniej: „Jeśli zginę w górach, to znaczy, że tak miało być".

Akcja "Kobiety na mury" zorganizowana została przez "Wysokie Obcasy". Urząd Miejski Wrocławia jest partnerem wydarzenia.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować