Pociąg do historii: Kuks, Nowe Miasto nad Metują, twierdza Josefov... [POSŁUCHAJ]

Piotr Bartyś, Joanna Lamparska | Utworzono: 06.09.2018, 06:32 | Zmodyfikowano: 06.09.2018, 06:32
A|A|A

fot. Ladislav Renner

Nasz "Pociąg do historii" w czasie wakacyjnej przerwy przeszedł mały remont, zatem w pierwszą jesienną podróż możemy pojechać nieco dalej.

Wybieramy się do naszych południowych sąsiadów, gdzie przez najbliższe dni świętować się będzie zbiory młodego wina, taki czeskie beaujolais nouveau.  Zaledwie trzydzieści kilometrów od Kudowa-Zdrój leży jeden z najpiękniejszych barokowych kompleksów w tej części Europy.  KUKS , wymyślony przez hrabiego Sporka kurort, w którym nie brakowało wina, muzyki, hazardu i bardziej pikantnych rozrywek. W pobliżu niesamowita twierdza Josefov z ogromnymi podziemiami i Nowe Miasto nad Metują z zamkiem. Warto pojechać tam w najbliższą sobotę na tradycyjne winobranie i przy okazji zabrać  książkę  Joanny Lamparskiej "Sudety po obu stronach granicy " gdzie znajdziecie dokładnie opisane  przedziwne historie tych miejsc.

Zwiedzimy obiekt, którego renowacja kosztowała bajońską sumę,  poznamy hrabiego, który swych wrogów zakuł w rzeźby, odwiedzimy jedną z najstarszych aptek w Europie i zabłądzimy w niekończących się podziemnych korytarzach.

W podróży Joannie Lamparskiej towarzyszył jak zwykle Piotr Bartyś.

REKLAMA

To może Cię zainteresować