Muzyczne Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem [POSŁUCHAJ]

Radio RAM na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 23.07.2018, 12:07 | Zmodyfikowano: 23.07.2018, 12:07
A|A|A

fot. mat. prasowe

Muzyczne Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem: Bente Kahan (Polska/Norwegia) & Marco Valabrega (Włochy) & Ronen Nissan (Austria/Izrael)

Koncert inaugurujący dwunastą edycję festiwalu muzycznego Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem odbędzie się w najbliższą niedzielę 29. lipca. Na scenie wrocławskiej synagogi spotka się trójka żydowskich artystów, prezentując swoje osobiste muzyczne historie wywodzące się z różnych regionów i tradycji.

Bente Kahan - urodzona w Norwegii żydowska aktorka, muzyk, reżyserka i dramatopisarka, od 2001 roku mieszka we Wrocławiu. Absolwentka studiów teatralnych w Tel Awiwie i Nowym Jorku, koncertuje od 1981 roku. Jej pierwszy występ w jidysz miał miejsce w Oslo w 1983 r. Karierę aktorską rozpoczęła w teatrach narodowych w Izraelu i w Norwegii, w tym samym czasie zajęła się również pisaniem własnych monodram. W 1990 roku zdecydowała się skupić swoją artystyczną działalność na tematyce historii i dziedzictwa Żydów europejskich. W ostatnich latach poświęca szczególną uwagę artystom, którzy tworzyli w obozach Zagłady, gettach. Wykonuje utwory Ilse Weber oraz Mordechaja Gebritiga. Stworzyła także muzyczne wersje do przetłumaczonych na język angielski wierszy Tadeusza Różewicza.

Posłuchaj rozmowy:

Marco Valabrega - urodzony w Rzymie, w rodzinie żydowskiej o artystycznych tradycjach. Ukończył konserwatorium muzyczne w klasie skrzypiec i altówki. Związany był z operą w Rzymie, orkiestrą telewizji Rai oraz wieloma innymi składami, z którymi podróżował po Europie. Jak przyznaje, misja tworzenia i eksplorowania muzyki żydowskiej nie dawała mu spokoju, przez co rozpoczął własny projekt badawczy, poświęcony muzyce europejskich Żydów.

Ronen Nissan - urodzony w Izraelu wszechstronny dyrygent i aranżer, Dyrektor Artystyczny Chóru i Orkiestry Kameralnej im. St. Stephen’s w Tulln w Dolnej Austrii. Tworzy muzykę muzykę sakralną, filmową oraz do klasyczną opartą na dziełach kompozytorów prześladowanych przez nazistów. W ubiegłym roku wystąpił po raz pierwszy we wrocławskiej synagodze ze swoim projektem “Vienna Tango Quintet”. Zachwycił publiczność zarówno współczesnymi wersjami klasycznych tang, jak i tangami oryginalnie pisanymi w jidysz, łączącymi żydowską i argentyńską tradycję muzyczną.Niedziela, 29.07.2018, g. 18:00
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem, Włodkowica 5a, Wrocław

Bilety (35/25zł) dostępne w salonach EMPiK, na stronie ticketmaster oraz godzinę przed koncertem
w synagodze. Kontakt: bilety@fbk.org.pl / tel. 692 804 540.

REKLAMA

To może Cię zainteresować