Konflikt między właścicielami restauracji a urzędnikami

Piotr Kaszuwara, GN | Utworzono: 04.02.2018, 20:27 | Zmodyfikowano: 04.02.2018, 20:27
A|A|A

fot. wroclaw.pl

Urzędnicy chcą zachowania zasad, restauratorzy pragną dobra klientów. Właściciele niektórych lokali położonych w obrębie Starego Miasta we Wrocławiu nie chcą przebudowywać swoich ogródków, bo, jak tłumaczą, ich konstrukcja sprawia, że mogą być rozłożone przez cały rok:

- Są to kolejne "widzimisię" pani konserwator, że są zaszklone ściany i nie widać kamienic. Nie możemy tak dalej działać. To są wielomilionowe straty dla nas. Dlaczego dowiadujemy się na miesiąc przed sezonem ogródkowym, że komuś się coś nie podoba – tłumaczy jeden z restauratorów.

Poza tym dostali oni już pozwolenie na instalację wiat w ubiegłym roku. Dlatego prośba o likwidację konstrukcji jest ich zdaniem skandaliczna:

- To my ożywiliśmy wrocławski rynek, inwestując własne pieniądze. Będziemy głosować o odwołanie pani konserwator. Jest to skandaliczny sposób zachowania w stosunku do nas. Od trzech lat nie zmieniła się żadna ustawa, ani żadne rozporządzenie prezydenta miasta, że to co jest stawiane na rynku, musi ulec zmianie – mówią restauratorzy.

Jak tłumaczy miejska konserwator, nie chodzi o to, by komuś utrudniać życie, ale o to, by konstrukcje zbudowane przez restauratorów nie zasłaniały zabytkowych kamienic: 

- Nie do końca dobrze dzieje się na wrocławskim rynku, w kwestii tego jak wyglądają ogródki gastronomiczne. Będziemy w tym roku przeprowadzać korektę, ponieważ widzimy, że to nie działa dobrze – mówi Agata Chmielowska.

Urzędnicy dodają, że takie są zasady funkcjonowania parku kulturowego i każdy musi się do nich dostosować:

- Ta korekta będzie polegała na tym, żeby ogródki nie miały frontowych przegród stałych i trwałych. Żeby to były ogródki, nie zabudowy kubaturowe. Żeby miały charakter otwarty, żeby dało się zajrzeć do środka i zobaczyć np. elewację budynku – tłumaczy miejska konserwator.

Na razie do właścicieli lokali trafiło pismo z prośbą o korektę konstrukcji całorocznych ogródków. Każdy z nich będzie musiał też złożyć ponowny wniosek o pozwolenie na rozłożenie ogródka w obrębie parku kulturowego.

REKLAMA

To może Cię zainteresować