Pomysł wrocławianki może pomóc rozwiązać problem smogu

Radio RAM, Przemek Gałecki | Utworzono: 19.01.2018, 17:02 | Zmodyfikowano: 19.01.2018, 17:02
A|A|A

fot. mat. prasowe

Perowskit to znany od ponad 100 lat minerał, który doskonale pochłania energię słoneczną. Ma ogromną szansę deklasować krzem, dotychczas najpowszechniej stosowany w ogniwach fotowoltaicznych półprzewodnik. 

Olga Malinkiewicz potrafi ujarzmić petrowskity i pokrywać nimi praktycznie dowolne powierzchnie.

- Największa trudność to jest opanowanie materiału, który jest kapryśny, bo to jest kryształ. Kryształ po wydrukowaniu rośnie sobie. Jak zmusić kryształ żeby rósł tak jak chcemy? My wiemy jak to zrobić.

Olga Malinkiewicz ze swoimi naukowcami pracuje w laboratoriach we Wrocławskim Parku Technologicznym.

- Ogniwa nasze będą wytwarzane na foliach, które będzie można dostosować kształtem do kształtu dachu, a dzięki temu, że będą lekkie będzie można pokryć cały dach, a nie tylko jego część jak również na przykład elewację budynków, znacznie zwiększając powierzchnię, czyli też na przykład zwiększając ilość wytworzonej energii.Ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu oferują nowe możliwości architektom i firmom budowlanym chcącym korzystać z energii słonecznej, ale innowacyjną technologią, która powstaje we Wrocławskim Parku Technologicznym, interesują się firmy z praktycznie wszystkich branż z całego świata.

Dwa lata temu Olga Malinkiewicz zaprezentowała samoładujący się telefon komórkowy, który został pokryty właśnie folią z perowskitów.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować