3 tysiące paneli fotowoltaicznych na dachach 35 wieżowców

Dorota Kuźnik | Utworzono: 18.12.2017, 17:38 | Zmodyfikowano: 18.12.2017, 17:38
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

To finałowy element całej inwestycji, która powstawała na dachach 35. wieżowców w mieście. Zamontowano na nich panele fotowoltaicznych, które generują prąd do napędzania wind czy oświetlania części wspólnych. Po tym jak mieszkańcy spłacą preferencyjny kredyt, udzielony w ramach rządowego programu Prosument, mają płacić za prąd nawet 16 razy niższe rachunki. Jak mówią - jeszcze tego nie odczuli, ale to kwestia czasu. Dodają, że liczą się nie tylko pieniądze:

- Jesteśmy chyba jedną z nielicznych spółdzielni, która wysokie bloki wykorzystuje do montowania paneli fotowoltaicznych. Jest to rzeczywiście ekologia

- Najważniejsze, że jest to jeden krok w kierunku ekologii. Zyski na pewno będą tylko cierpliwości.

To także przyczynienie się do walki o czyste powietrze - mówi Łukasz Kasztelowicz - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

- 600 ton dwutlenku węgla nie wypłynie do atmosfery. Można dokonać takiego porównania - 50 tysięcy drzew musiałoby zakumulować ten dwutlenek węgla. To odpowiada 150 hektarom lasów. Wymierne korzyści środowiskowe jeżeli chodzi o tę akcję.

Oprócz preferencyjnego kredytu, mieszkańcy otrzymali także 1,7 miliona zł. bezzwrotnej dotacji. Elektrownia powstała w ramach rządowego programu realizowanego przed Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Wrocławska rozproszona elektrownia, jest największą tego typu w Polsce i unikatową na skalę Europy.

REKLAMA

To może Cię zainteresować