Powstała strategia wrocławskiego dialogu międzykulturowego

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 27.11.2017, 14:03 | Zmodyfikowano: 27.11.2017, 14:03
A|A|A

We Wrocławiu przybywa obcokrajowców. Z danych Urzędu Miejskiego wynika, że w naszym regonie mieszka już kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców, Białorusinów, Niemców czy Hindusów. W ciągu 10 lat o ponad dwa razy zwiększyła się też liczba zagranicznych studentów we Wrocławiu.

- Dlatego we współpracy z mniejszościami narodowymi opracowano specjalną strategię wrocławskiego dialogu międzykulturowego, która ma sprawić, że stolica Dolnego Śląska będzie bezpieczniejsza i bardziej przyjazna przybyszom. Trzeba sprawić, by zachowań haniebnych nie było, a wszystkim haniebnie zachowującym się trzeba w twarz powiedzieć, że czynią niezwykle źle. Częstokroć powinno być też tak, że postawa państwa polskiego wobec tego rodzaju haniebnych zachowań powinna być dużo bardziej stanowcza i jednoznaczna - mówił prezydent Rafał Dutkiewicz, nawiązując do wydarzeń z 11 listopada:

Profesor Stanisław Kłopot, jeden z autorów strategii dialogu, który analizował ankiety personalne przeprowadzone wśród 1000 cudzoziemców mieszkających we Wrocławiu: - Istnieje w społeczeństwie wrocławski bardzo duża wrażliwość na zachowania, które naruszają poczucie bezpieczeństwo i godność naszych gości.

 

We Wrocławiu mieszkają ludzie ponad 120 narodowości. We wrocławskich szkołach uczy się także ponad 1200 dzieci, które nie urodziły się w Polsce, a dotarły tu ze swoimi rodzicami z innych krajów.

 

REKLAMA