Ministerstwo szkolnictwa wyższego ocenia uczelnie

Dorota Kuźnik | Utworzono: 18.10.2017, 19:43 | Zmodyfikowano: 18.10.2017, 19:43
A|A|A

Trzy wrocławskie uczelnie państwowe nisko ocenione przez ministerstwo nauki. To Uniwersytet Wrocławski, AWF i Akademia Muzyczna. Resort przyznawał poszczególnym wydziałom kategorie od A+ do C. Ta ostatnia oznacza, że wydział jest do restrukturyzacji lub likwidacji. Największym zaskoczeniem jest Uniwersytet Wrocławski, który najniższą ocenę otrzymał za wydział filologii. Ten do niedawna szczycił się kategorią A, dlatego traktujemy to jako pomyłkę - mówi rektor uczelni Adam Jezierski:

- Kategoryzacja jest niezwykle skomplikowanym procesem i trudnym do zrozumienia, trudnym do ogarnięcia i nie dziwię się, że mogą pojawić się błędy. W poprzedniej kategoryzacji dwa nasze wydziały złożyły reklamację i została ona uwzględniona.

Docenione najwyżej - kategorią A+, zostały: Wydział Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii na Akademii Muzycznej, nauka o żywności Uniwersytetu Przyrodniczego oraz psychologia na Uniwersytecie SWPS. Decyzje nie są ostateczne, bo od wyników uczelnie mogą się odwołać, co rozważa na przykład Politechnika Wrocławska. Musimy przeanalizować dane, na podstawie których zostaliśmy ocenieni - mówi Agnieszka Niczewska, rzeczniczka uczelni:

- W tej chwili nie mogę powiedzieć, w których przypadkach będziemy składać odwołanie. Najpierw, musimy, przeanalizować wszystkie kryteria.
 

Źle oceniona została także Krakowska PWST, która kategorię C otrzymała za wydział lalkarski działający we Wrocławiu. Prawie 1000 jednostek naukowych działających w 8 obszarach zostało poddanych szczegółowej ocenie przez przedstawicieli środowiska naukowego zasiadających w Komitecie Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN)

W ramach przeprowadzonej kompleksowej oceny, Zespoły Ewaluacji przyznały jednostkom naukowym odrębne oceny punktowe za osiągnięcia w ramach każdego z czterech kryteriów rozporządzenia:

  • osiągnięcia naukowe i twórcze;
  • potencjał naukowy;
  • praktyczne efekty działalności naukowej i artystycznej;
  • pozostałe efekty działalności naukowej i artystycznej.

Pełen wykaz ocen: TUTAJ

REKLAMA

To może Cię zainteresować