Hyperloop z Polski na testach w USA

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 24.08.2017, 22:51 | Zmodyfikowano: 24.08.2017, 22:51
A|A|A

W zawodach organizowanych przez znanego miliardera Elona Muska biorą udział prototypy pojazdów, które podróżując w specjalnie zaprojektowanej tubie, mają pokonywać duże odległości w błyskawicznym tempie.

Wśród finalistów drugiej edycji konkursu Hyperloop Pod Competition znalazł się polski zespół Hyper Poland University Team, który tworzy 23-osobowa grupa studentów Politechniki Warszawskiej oraz dwóch przedstawicieli naszej uczelni. Wojciech Pawlak i Tomasz Dziubak zaprojektowali układ napędowy i zasilania oraz zawieszenie.

W poniedziałek do Kalifornii przyleciało 15 przedstawicieli Hyper Poland University Team, w tym Tomasz Dziubak z PWr. Wspólnie udadzą się teraz do siedziby firmy SpaceX, gdzie od piątku zaczną sprawdzać swój prototyp na specjalnie wybudowanym torze.

Na czym będzie polegał test, tłumaczy  doktorant Wojciech Pawlak.

Jazdy testowe zostaną przeprowadzone w stalowej rurze o długości 1,5 km i średnicy dwóch metrów. Kapsuły będą poruszać się w tunelu o obniżonym ciśnieniu, co pozwoli w znaczący sposób obniżyć zużycie energii.

- W trakcie zawodów firma SpaceX zamierza oceniać przede wszystkim szybkość pojazdów – opowiada Wojciech Pawlak, drugi z reprezentantów PWr w zespole, który tym razem pozostał we Wrocławiu. - Zwycięży drużyna, która uzyska największą prędkość, pod warunkiem, że jej przejazd będzie bezpieczny, czyli z udanym hamowaniem i bez żadnego wypadku na trasie.

Projektowany przez studentów z PW i PWr Hyperloop powstał z materiałów stosowanych w przemyśle lotniczym, czyli ze stopów aluminium, magnezu i kompozytów węglowych. Dzięki temu konstrukcja pojazdu jest bardzo lekka, a jednocześnie odpowiednio wytrzymała.

Pojazd waży 290 kg przy wymiarach 370 na 88 na 104 cm i sylwetką przypomina dzisiejsze superszybkie pociągi.

Docelowo będzie w stanie pomieścić jedną osobę. Z wyliczeń zespołu wynika, że ich Hyperloop będzie w stanie poruszać się z maksymalną prędkością 200 km na godz.

Zwycięzcę zawodów poznamy w niedzielę. W rywalizacji bierze udział 24 zespołów z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Szwajcarii, Kanady, Indii, Japonii i Polski.

REKLAMA

To może Cię zainteresować