A | A | A

Wystawa: The Use | Vasyl Savchenko

Radio RAM
Utworzono: 2017-06-13 12:57 , Zmodyfikowano: 0000-00-00 00:00

The Use | Vasyl Savchenko

Słowo „użycie” ma dla artysty charakter dychotomiczny. Jako proces, w którym korzystamy z rzeczy dla osiągnięcia wyniku jest ono pozytywne, „użycie” prowadzi nas do celu. Z drugiej strony, jego negatywne rozumienie wiąże się z wykorzystaniem, eksploatacją i brakiem nagrody za poświęcenie.

Vasyl Savchenko odkrywa dla siebie jeszcze jedno znaczenie tego słowa. Jest to forma najlepszej pracy dla wykorzystania jak największej ilości myśli, pomysłów i materiałów. Wszystko jest w użyciu, zatem nie pozostają żadne odpady i śmieci. Nie ma części zamiennych i nadmiernych szczegółów, każdy element jest ważny dla rozwoju procesów i doświadczeń – taka jest ideologia artysty.

Prezentowane podczas wystawy prace zainspirowane zostały właśnie tą filozofią. To co zaczęło się w nich jako czysty eksperyment koloryzacji, zakończyło się głębokim studium myśli. Podczas tworzenia artysta używa ciała, korzysta z jego części jako metafory wojny oraz by zobrazować rozpad wszystkiego na kawałki. Przemoc informacyjna, presja społeczna czy stereotypowe granice w obecnym świecie stwarzają konkretne pomysły, osobowości, zwyczaje, poglądy. Postrzega się je czasem jako drobne i nieistotne. Wszelkie nadmiary rozumiane są najczęściej jako elementy niewygodne, których trzeba się pozbyć, odrzucić je. Artysta zbiera je i rozwija ich możliwości.

Ekspozycja prezentuje dzieła powstałe w ciągu ostatnich dwóch lat. Należą one do różnych cykli, ale wciąż odnoszą się do tej samej idei. Eksperymenty i długotrwałe prace nad kolorem, kształtem, pozycją, nasyceniem czy równowagą cieni sprowokowały artystę do przemyślenia wszystkiego co wiedział o sztuce zarówno w aspekcie technicznym jak i wizualnym. Zbiór czternastu dzieł sztuki rozpoczyna się od dwóch klasycznych mezzotintów reprezentujących główną ideę zmagania się z nadmiarem. Głównym motywem jest tu frustracja i gniew prowadzące do autodestrukcji jednostek. Ostatecznie jednak artysta proponuje alternatywę, która urzeczywistnia się we wspaniałym odrodzeniu zdegradowanych elementów. Prezentuje zatem kombinacje będące feerią kolorów, pomysłów i kompozycji tworząc silną myśl, że nic nie powinno być porzucone i zapomniane.

Wernisaż wystawy "The Use" 22 czerwca w Klubokawiarni Mleczarnia

Vasyl Savchenko urodzony w 1994 roku we Lwowie, gdzie rozpoczął edukację artystyczną w Narodowej Akademii Sztuki. Od 2015 roku studiuje na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Od 2009 roku brał udział w ponad 40 międzynarodowych festiwalach, ekspozycjach i rezydencjach oraz pięciu autorskich projektach.

Bryły Platona to wspólna inicjatywa Galerii Sztuki Platon oraz Klubokawiarni Mleczarnia pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, mająca na celu wyróżnienie i uhonorowanie młodych debiutujących twórców.

Przedsięwzięcie skierowane jest do studentów i młodych absolwentów kierunków artystycznych uczelni wyższych z całej Polski. Jest to inicjatywa społeczna, której celem jest promocja i edukacja debiutujących twórców w zakresie funkcjonowania na rynku sztuki i późniejszej działalności artystycznej. Doświadczenie organizatorów pozwala przekazać młodym artystom kapitał profesjonalnej wiedzy w zakresie budowania marki, stabilnej pozycji i wiarygodności oraz sukcesywnego rozwoju na rynku sztuki.

Projekt w swoim założeniu ma wyłonić spośród grona zgłaszających się kandydatów uczelni artystycznych wybitne talenty i umożliwić debiutantom zaprezentowanie swojej twórczości podczas indywidualnej wystawy. Jest to projekt cykliczny, w czasie którego co roku wyłanianych będzie przez komisję kwalifikacyjną dziesięciu finalistów. Wyjątkowy charakter przedsięwzięcia podkreśla fakt , że każdy z dziesięciu wyróżnionych artystów będzie uhonorowany indywidualną wystawą w Klubokawiarni Mleczarnia. Spośród 10 finalistów niezależne Jury wytypuje laureata nagrodzonego finałową wystawą wraz z uroczystym wernisażem w Galerii Sztuki Platon. Laureat zostanie zaproszony do ścisłego grona artystów reprezentowanych przez Galerię i będzie to dla niego jednocześnie pierwsza możliwość zaistnienia na komercyjnym rynku sztuki.

WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Jan Pelczar
Życie Wrocławia
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter