Znamy nowych Honorowych Obywateli Wrocławia

Radio RAM | Utworzono: 27.04.2017, 19:47
A|A|A

fot. wroclaw.pl

Tak jednogłośnie zadecydowali dziś w głosowaniu miejscy radni. Przeważnie tytuł otrzymuje jedna osoba, ale precedens powstał w ubiegłym roku. Wyróżnienie otrzymali wtedy równocześnie Adolf Juzwenko, prof. Karol Modzelewski i Kornel Morawiecki. Podobnie będzie w tym roku. Czy to właściwy kierunek pytamy prezydenta Rafała Dutkiewicza.

- Nie sądzę aby to był dobry obyczaj w dłuższej perspektywie czasowej. Od roku 2018 powinniśmy chyba wrócić do tego, ze jest jeden Honorowy Obywatel Wrocławia. Czyli teraz zrobić to w zgodzie i też w zgodzie się umówić, że w 2018 roku będzie to jedna osoba, nie wiem oczywiście jeszcze kto.

Uroczyste obchody Święta Wrocławia i uroczysta sesja już w czerwcu.

Profesor Włodzimierz Jarmundowicz jest neurochirurgiem. Kierowany przez niego zespół dokonał rzeczy, które wcześniej uważane były za niemożliwe. M.in to dzięki niemu pacjent z przerwanym rdzeniem kręgowym po nowatorskiej operacji wykonanej w szpitalu przy ul Borowskiej we Wrocławiu zaczął chodzić. Pomaga mu w tym specjalistyczny ą sprzęt ortopedyczny. po tym wyczynie o profesorze pisały wszystkie światowe media. BBC nakręciło nawet film o naukowcu i jego pacjencie. W 2014 roku został uhonorowany tytułem człowieka roku polskiej nauki.

Bente Kahan to norweska piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia, związana z Wrocławiem. Jest obecnie jedną z czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie. W dolnośląskiej stolicy artystka założyła Fundację Bente Kahan. Jej głównym zadaniem jest przedstawienie żydowskiej kultury i historii szerszej publiczności, głównie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku oraz odnowienie zabytkowej synagogi pod Białym Bocianem. 

fot. wroclaw.pl

Jerzy Kapłański to wrocławski malarz, który studiował WSSP na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom uzyskał z zakresu malarstwa w Pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego w 1975 roku. Zajmuje się malarstwem sztalugowym w szczególności portretem. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Książ oraz w Klasztorze Księgi Henrykowskiej, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Artysta został wyróżniony licznymi nagrodami za zasługi dla kultury Wrocławia i Dolnego Śląska. [źródło Wikipedia]

fot. zpap.wroclaw.pl

REKLAMA

To może Cię zainteresować