Odlotowa Strefa Radia RAM w Porcie Lotniczym Wrocław

Radio RAM | Utworzono: 13.04.2017, 14:14
A|A|A

fot. Krzysztof Znamirowski

Nowy terminal wrocławskiego Portu Lotniczego właśnie obchodził 5-lecie swojej działalności. Nowoczesny, z daleka urzekający lekkością konstrukcji gmach na dobre wkomponował się w krajobraz wrocławskiej aglomeracji. Funkcjonalność świetnie splata tu się z walorami estetycznymi, takie lotnisko jest znakomitą wizytówką wciąż piękniejącego miasta.

Dlatego postanowiliśmy się tam wybrać z naszym wyjazdowym studiem, żeby przybliżyć zwykłe życie lotniska. Były też inne powody: dziś uruchomione zostało bardzo oczekiwane połączenie ze Lwowem. Udało nam się porozmawiać z słuchaczami Radia RAM, którzy właśnie tam lecieli! To po pierwsze. Po drugie zaczyna się sezon wakacyjny, coraz większy ruch, coraz to więcej osób będzie się tutaj codziennie przewijać. Chcieliśmy Wam opowiedzieć, jak najszybciej i najlepiej znaleźć satysfakcjonujące nas połączenia.Gospodarz miejsca, prezes Portu Lotniczego Dariusz Kuś opowiedział nam o minionych pięciu latach. Dowiedzieliśmy się, dokąd jeszcze w najbliższych miesiącach będziemy mogli z Wrocławia wybrać się samolotem (9 nowych połączeń: od końca marca - Majorka i Lizbona, od dzisiaj - Lwów, od 31 maja - Reykjavik, utrzymane zostały kierunki, które weszły w ostatnim sezonie zimowym - Madryt, Kijów, Belfast, Manchester i Newcastle). Nowa siatka lotów jest rekordowa - blisko 70 kierunków. W ubiegłym roku wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 2,4 mln pasażerów, prognoza na ten rok przewiduje 2,8 mln. Terminal może docelowo obsłużyć ok. 4 mln pasażerów rocznie, co powinno nastąpić mniej więcej za 5 lat. Co potem? Rozbudowa obiektu, tak aby mógł przyjąć nawet 7 milionów podróżnych.

Przed nami dwa długie weekendy, majowy i czerwcowy. Sporo osób wie, jak i gdzie chce je spędzić. Niezdecydowanym podpowiedzieliśmy, a konkretnie podpowiadał Krystian Łysyganicz, bloger podróżniczy, jak najefektywniej szukać sobie tanich lotów, gdy wiemy, kiedy chcemy gdzieś lecieć, ale nie wiemy dokąd? Poradził, aby bilet lotniczy kupować dwa, trzy miesiące przed planowaną podróżą - wtedy jest najtaniej. Owszem, last minute się trafiają, ale licząc na nie można się przejechać. Niekoniecznie na wakacje.  Za to warto obstawiać urodziny różnych linii lotniczych - towarzyszą im zwykle spore zniżki na loty w przeróżnych kierunkach. A propos tanich linii - kupując u nich bilet warto starannie przeczytać umowę. Drobnym drukiem często wypisane są ważne rzeczy, nieznajomość których może nas sporo kosztować.

Kierownik obsługi pasażerskiej Portu Lotniczego im. Mikołaja Kopernika Tomasz Lenart, udzielił nam praktycznych rad związanych z podróżowaniem samolotem. Podpowiedział, o czym warto pamiętać pakując się i wiedząc, że bagaż zabieramy ze sobą do samolotu. Wyjaśnił, czy jeśli lecimy gdzieś z przesiadką, możemy nadać bagaż i odebrać go w porcie docelowym?  Tak, możemy. Czy to dodatkowo kosztuje? Nie. Jakie prawa ma pasażer, gdy w porcie przesiadkowym spóźni się z winy przewoźnika na następny lot? Hmmm... Przewoźnik powinien starannie się nami zaopiekować, a jeśli o nas zapomni, powinniśmy stanowczo egzekwować swoje prawa.

Izabela Prażmowska (kierownik usług Vip&Business) opowiedziała, jak najfajniej spędzić czas na lotnisku oczekując na swój samolot. Czy wiecie, że jest takie miejsce, gdzie za niewielką opłatą (w porównaniu do tradycyjnych cen na lotniskach) można zjeść i napić się do syta?


REKLAMA