Nowy rozkład jazdy Kolei Dolnośląskich

Przemek Gałecki | Utworzono: 13.03.2017, 07:28
A|A|A

fot. archiwum radiowroclaw.pl

Samorządowy przewoźnik - w związku z remontami torowisk - musiał wprowadzić korekty - zwłaszcza na linii jeleniogórskiej występować będą spore utrudnienia, bo pociągi na tym odcinku będą kursować nawet w siedmiu wariantach. 

Jakub Solski z nowym rozkładem w ręce jedzie dziś z Wrocławia do Świdnicy, by tam rozpocząć sezon rowerowy: Jedyne koleje na Dolny Śląsk, które się rozwijają i tworzą nowe połączenia, a nie zwijają w przeciwieństwie do innych przewoźników kolejowych. Są też bardzo przyjazne dla podróżnych jeśli chodzi o konduktorów, obsługę i informację.

Oto wszystkie zmiany:

D1: Lubań Śląski - Węgliniec - Legnica - Wrocław

Oferta na linii praktycznie nie ulegnie zmianie - wiele pociągów będzie kursować wręcz w rozkładzie rocznym. Ostatni pociąg z Wrocławia do Legnicy odjedzie nieco później - zamiast o 22:47, wyruszać będzie o 23:01.

D3: Rawicz - Wrocław

W związku z kolejnym sezonem robót budowlanych na odcinku Czempiń - Poznań, nastąpią zmiany w obsłudze pociągów. Pociąg KD 69665 zamieni się miejscami z PR 67923 i będzie wyjeżdżał z Wrocławia do Rawicza dwie godziny wcześniej, o 10:40. Poza tym, pociągi PR jadące z Poznania będą wariantowane w zależności od postępu prac. Z punktu widzenia Pasażerów dojeżdżających rano do pracy we Wrocławiu zmiany będą jedynie minutowe.

D5: Legnica - Dzierżoniów Śląski - Kłodzko - Kudowa-Zdrój / Międzylesie

Na linii od 18 kwietnia do 19 maja prowadzone będą prace budowlane pomiędzy Stanowicami i Strzegomiem, co wymusi uruchomienie autobusowej komunikacji zastępczej. Niektóre pociągi będą miały zmienione godziny odjazdów. Największe zmiany wystąpią w przypadku pociągów odwozowych z Legnicy - przez okres miesiąca pociąg odjeżdżający po godzinie 14 zostanie przyśpieszony na 14:24, odjeżdżający po 15 - opóźniony na 16:30, a ostatni - przesunięty na 20:47. W związku z robotami, eksperymentalnie (podobnie na linii D15) Pasażerom zaproponujemy trójdzielny rozkład jazdy - osobno uwidaczniający ruch w sytuacji normalnej, w czasie zamknięcia i w dniu przejściowym.

D6: Wrocław - Wałbrzych - Jelenia Góra - Szklarska Poręba Górna

Zakres robót na linii 274 spowoduje bardzo duże zmiany w kształcie oferty. Poszczególne pociągi będą kursować nawet w siedmiu wariantach, przy czym niektóre z nich będą obowiązywać tylko jeden dzień. Stabilnie (jednowariantowo) odjeżdżać będą tylko poranne pociągi w kierunku do Wrocławia. Pociągi w przeciwpotoku będą miały znacząco wydłużony czas jazdy - np. poranny skład do Jeleniej Góry wyruszy już o 4:30 (37 minut wcześniej). Ze względu na bardzo nieczytelny rozkład jazdy, tu również przygotujemy eksperymentalną ulotkę - w której będzie uwidocznionych mniej wariantów (tylko najwcześniejsze godziny odjazdu, wraz z informacją o wielkości możliwego odchylenia). Oczywiście, wersja klasyczna będzie dostępna na www.

D7: Jelcz - Wrocław

Wystąpią jedynie minutowe korekty odjazdów.

D8: Trzebnica - Wrocław

Wystąpią jedynie minutowe korekty odjazdów.

D9: Kudowa-Zdrój - Kłodzko - Wrocław

Przebudowie ulegnie oferta sobotnia - pociąg 69318, wyjeżdżający z Kudowy o 13:20, będzie kursował również w soboty, w związku z czym pociąg 69316 (odjazd z Kudowy o 14:54) będzie odtąd kursował tylko w niedziele. W powiązaniu ze zmianami w ofercie PR, ma to na celu poprawę warunków powrotu z Kotliny Kłodzkiej do Wrocławia.

D10: Wrocław - Legnica - Zgorzelec - Drezno

Oferta nie ulegnie zmianie. Różnice w stosunku do obecnego rozkładu jazdy mieszczą się w granicach pojedynczych minut.

D12: Lwówek Śląski - Jelenia Góra

Na linii nadal funkcjonować będą dwie pary autobusowej komunikacji zastępczej, realizowanej wyłącznie w dni wolne od pracy.

D15: Wałbrzych - Kłodzko - Kudowa-Zdrój / Międzylesie

Pomiędzy Nową Rudą a Głuszycą w dniach 5-9 czerwca będą prowadzone roboty torowe, kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

D16: Dzierżoniów Śląski - Jaworzyna Śląska - Wrocław

W związku z pracami na linii 274, również pociągi dzierżoniowskie będą miały wariantowane rozkłady jazdy. Nie ulegnie natomiast zmianie podstawowy schemat obsługi, przyjęty przez Organizatora w rozkładzie rocznym - odmiennie jak w latach ubiegłych, zapewnione jest połączenie dowozowe do Wrocławia przed godziną 7 (przyjazd 6:43) i odwozowe po 17 (odjazd 17:08 lub 17:17).

D19: Węgliniec - Zgorzelec / Goerlitz - Lubań Śląski - Jelenia Góra

Pomiędzy Rybnicą a Jelenią Górą w dniach 8-11 maja będą prowadzone roboty torowe, kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

D21: Szklarska Poręba Górna - Liberec

W związku z zakończeniem sezonu zimowego, niektóre pociągi będą kursować tylko w weekendy.

D25: Wrocław - Legnica - Żary - Forst

Zapowiadane wcześniej zamknięcie torów pomiędzy Lesznem Górnym i Żaganiem zostało odłożone w czasie. W związku z tym ruch kolejowy będzie prowadzony bez przeszkód. Nowością będzie uruchomienie w dni wolne - począwszy od 29 kwietnia - weekendowych połączeń bezpośrednich do Forst. Miesiąc później - 3 czerwca, z myślą o amatorach jagód, pociągi zaczną zatrzymywać się na przystanku w Studziance.

D26: Jelenia Góra - Trutnov

Podobnie jak w poprzednim roku, od 29 kwietnia uruchomione zostaną 3 pary pociągów kursujące w dni wolne.

D99: Wrocław - Legnica - Berlin

Pociągi kursować będą normalnie, przy czym tylko 12 marca przez Forst. W związku z wcześniej zaplanowanymi pracami pod Lesznem Górnym i uzgodnioną organizacją ruchu na granicy, w czasie dwóch kolejnych weekendów pociągi pojadą przez nowe przejście graniczne Węgliniec - Horka.

 

REKLAMA