A | A | A

Srogie kary dla internetowych taksówkarzy

Utworzono: 2017-02-16 13:01
Funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego incognito kontrolują kierowców, którzy przez internet lub specjalne aplikacje w telefonach oferują swoje usługi.
fot. www.gitd.gov.pl

Kontrole przeprowadzono w trzech losowo wybranych samochodach, które widniały wśród ofert jednej z aplikacji mobilnych, obsługujących teren Wrocławia od ponad roku. Okazało się, że na trzech sprawdzonych kierowców żaden nie posiadał wymaganej licencji, badań lekarskich, a auto nie było dostosowane do świadczenia takich usług.

Ponadto kierowcy nie mieli ubezpieczeń, które w razie spowodowania wypadku są niezbędne do otrzymania odszkodowania przez pasażera. Każdy z nich został ukarany mandatem w wysokości 10 tysięcy złotych, mówi Mariusz Kaczmarz z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu:

- Zapowiadamy kolejne kontrole. Oczywiście termin znany tylko nam. Generalnie, każdy, niezależnie czy korzysta z jakiejś aplikacji, czy też nie, jeśli wykonuje przewozy zarobkowe zobowiązany jest posiadać licencję. Może liczyć na kontrole i jeśli nie będzie spełniał wymagań określonych przepisami, może liczyć również na karę - mówi rzecznik ITD.

Korzystnie z takich przejazdów, to również ryzyko dla pasażera - ostrzega inspektor:

- Jestem w kontakcie z kolegami z Warszawy i tam dochodzi już niemal do rękoczynów, gróźb karalnych, spraw sądowych. To musi w końcu być rozwiązane, bo kiedyś skończy się nieszczęściem. To problem, który trapi nas już od kilku lat i czasem mam wrażenie, że nic się już z tym nie zrobi, no ale walczyć trzeba - mówi szef jednej z wrocławskich korporacji taksówkarskich Rafał Zawisza:

- Jadąc takim przewozem, pasażerowie nie posiadają żadnego ubezpieczenia. Może to być katastrofalne, kiedy dojdzie np. do wypadku, a potem do ewentualnych roszczeń, jeśli pasażer ucierpi w tym zdarzeniu. Powiem tak: będzie ciężko, cokolwiek otrzymać.

Licencja i stan techniczny pojazdu to jedno, ale ważne są też odpowiednie badania:

- Taksówkarz, który wykonuje przewozy zgodnie z przepisami oprócz licencji, musi legitymować się ważnymi badaniami psychologicznymi i lekarskimi. Osoby, które kontrolujemy, najczęściej takich badań nie posiadają - podsumowuje Kaczmarz.

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego zapowiada kolejne, niezapowiedziane kontrole we Wrocławiu.

WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Monika Jaworska
Dzień dobry we Wrocławiu! Poranek pełen energii, Wrocławia i muzyki w dobrym humorze.
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter