Trans–Wrocław czyli Podróż z Wiatrem i pod Wiatr Historii

Bartosz Synowiec | Utworzono: 17.01.2017, 20:21
A|A|A

- Obraz filmowy „TRANS-WROCŁAW” jest efektem intensywnej pracy warsztatowej kilkorga artystów i uczestniczącej w warsztatach sporej ilości dzieci i młodzieży z wielu wrocławskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz z Dziecięcej Wytwórni Filmowej (DWF) - warsztatu animacji dla dzieci działającego w Galerii Entropia od 30 lat. Lista współtwórców zamieszczona na ostatnich stronach tego wydawnictwa mówi sama za siebie - opowiada Alicja Jodko z Galerii Entropia.

Galeria odpowiada także za wyprodukowanie innego filmu mającego swoją premierę w tym tygodniu: "Włodzimierz Kałdowski – człowiek z kamerą".

- Obraz składa się z unikalnych materiałach filmowych wykonanych w drugiej połowie lat 50. i latach 60. Stanowią one swoisty katalog życia miasta i jego mieszkańców. Znajdujemy tam kulturę, sport, politykę, transport, zabawę, pracę, rekreację słowem szerokie spektrum zdarzeń i aktywności ludzkiej. Siłą tych filmów jest rejestracja pozbawiona z góry założonych tez i wynikająca z entuzjazmu filmowania i utrwalania zdarzeń. Klarowne i zapadające w pamięć zdjęcia to szerokie panoramy miasta i ujęcia dobrze znanych placów i ulic, pośród których toczy się życie – przechodzą ludzie, suną nieliczne samochody nieistniejących już marek, tramwaje z rozsuniętymi drzwiami, unoszą się dymki z kominów kamienic Starego Miasta. Są też bardziej dramatyczne momenty jak katastrofa budowlana na Pl. Grunwaldzkim lub tragikomiczne jak defilada wojskowa „wojsk sprzymierzonych” z 1969 roku, rok po inwazji na Czechosłowację. „Kronikę wrocławską” zamyka sekwencja z marszu w intencji uwolnienia więźniów politycznych zorganizowanego przez NZS i Solidarność w roku 1981 - opowiada Alicja Jodko.

O obu filmach, a także o towarzyszącej im wystawie "Transwrocław", którą możemy podziwiać od 13 stycznia w Galerii Entropie, opowiadały w studiu Radia RAM Alicja Jodko i Katarzyna Kaczorowska (Gazeta Wrocławska):

 

REKLAMA