A | A | A

Można finansować in vitro z budżetu Wrocławia

Przemysław Gałecki
Utworzono: 2017-01-10 10:17 , Zmodyfikowano: 0000-00-00 00:00
fot. Wikipedia

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała pozytywną opinię na temat programu leczenia niepłodności przygotowanego przed radnych .Nowoczesnej.

Uchwała była gotowa już w sierpniu, ale agencja najpierw uznała, że przewodniczący rady miasta nie może występować z wnioskiem o taką ocenę, później zwlekała z przygotowaniem dokumentu.

 

 

Teraz nie ma już przeszkód - cieszy się się szef klubu .Nowoczesnej Piotr Uhle i podkreśla, że miejski projekt to odpowiedź na wygaszenie rządowego programu in vitro:

- My nie możemy pozostawić wrocławian w takiej dramatycznej sytuacji, przecież tutaj nie rozmawiamy o jakichś zachciankach, o jakichś fanaberiach. Posiadanie dziecka to jest prawo i pragnienie tak naprawdę każdego z nas.

Tyle, że żaden z klubów w radzie miasta nie wprowadzi dyscypliny do tego głosowania. Marcin Krzyżanowski, szef klubu PiS będzie głosował przeciw:

- No bo uważam, tak jak samorząd na przykład Warszawy i radni Warszawy, że nie są to kwestie, które powinny być rozpatrywane i finansowane przez samorząd.

Projekt zakłada, że każda z par, która nie może mieć dziecka ma prawo wystąpić do miasta o refundację do 5 tysięcy złotych na leczenie metodą in vitro. Program ma kosztować Wrocław 2 mln złotych rocznie.

- Budżet jest już co prawda przyjęty, ale pieniądze się znajdą - mówi przewodniczący rady miasta Jacek Ossowski:

- To nie blokuje sprawy, jeżeli znajdziemy większość w radzie miejskiej, to te pieniądze w ciągu roku się znajdą. Trudno przewidzieć, jaki będzie końcowy efekt, ale trzeba ryzyko podjąć. Ja uważam, że powinniśmy to zrobić i dlatego będę wspierał tę inicjatywę. Jaki będzie wynik, to się okaże.

Projekt prawdopodobnie trafi pod głosowanie radnych podczas sesji zaplanowanej na luty. Do metody in vitro kwalifikuje się 2 proc. niepłodnych par w Polsce, czyli około 420 we Wrocławiu. Podobne programy działają już w Częstochowie i Łodzi.

 

WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Piotr  Bartyś
RAM wieczorową porą
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter