Wytną tysiące drzew? Społecznicy protestują

Przemysław Gałecki | Utworzono: 04.01.2017, 16:08
A|A|A

W innych wypadkach o zezwolenie trzeba będzie się starać, ale przepisy zostały zliberalizowane - zgoda jest wymagana dopiero w odniesieniu do drzew, których obwód - mierzony na wysokości 130 cm - przekroczył 50 cm albo metr w wypadku niektórych gatunków. To absurd mówi Aleksandra Zienkiewicz ze stowarzyszenia Miasto Drzew.

Mamy takie miejsca we Wrocławiu gdzie bardzo dużo takich starych drzew rośnie: buki, dęby, lipy i one w tym momencie bez żadnej informacji, bez zezwolenia, będą mogły być wycięte i na tym bardzo może ucierpieć krajobraz tych właśnie części miasta - mówi Zienkiewicz.

Sprawdzamy jak głosowali wrocławscy posłowie. Piotr Babiarz z PiS był za nowymi regulacjami.

Wiele nieporozumień było w związku z tym, iż nieświadomi tego obywatele wycinali jakieś samosiejki. Wydaje się, że ta poprawka to wyeliminowanie fikcji, która do tej pory mieliśmy - podkreśla Babiarz.

Michał Jaros nie uczestniczył w posiedzeniu Sejmu 16 grudnia, ale jest przeciw niekontrolowanej wycince drzew i centralizacji samorządowych przepisów.

Samorządy wiedzą lepiej, ludzie wiedzą lepiej jak decydować o swojej przestrzeni, o swoim mieście, o swojej gminie. I powinniśmy jak najwięcej kompetencji oddawać samorządom i mieszkańcom, a PiS do robi w drugą stronę, odwrotnie - ocenia Jaros.

Stowarzyszenie Ochrony Drzew „miastoDrzew”, Fundacja EkoRozwoju, Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia oraz Partia Zieloni we Wrocławiu złożyły wspólną petycję do Prezydenta Wrocławia o przedłożenie Radzie Miejskiej Wrocławia projektu apelu do Rady Ministrów i Ministra Środowiska Jana Szyszki w sprawie konieczności wprowadzenia pilnych zmian w przepisach prawa, mających wpływ na
ochronę terenów zieleni i zadrzewień.

“MiastoDrzew”, FER, TUMW i Zieloni są przekonani, że konieczność uzyskiwania zezwoleń na wycięcia drzew, a także konieczność poniesienia opłat w różnych sytuacjach, była narzędziem zniechęcającym do nadmiernych wycinek. W chwili obecnej gminy w dużej mierze są tego narzędzia pozbawione. Dlatego organizacje wnioskują o przedłożenie Radzie Miejskiej Wrocławia apelu, w którym Rada domagałaby się większej ustawowej ochrony drzew, tak by samorządy, które chcą lepiej chronić zieleń na swoich terenach, mogły to rzeczywiście robić.

Zobacz video dotyczące protestu aktywistów:

/p>

REKLAMA

To może Cię zainteresować