KRZYŻACY W RADIU RAM do 30 września

Monika Jaworska, Ian Pelczar | Utworzono: 21.09.2016, 09:49 | Zmodyfikowano: 21.09.2016, 07:49
A|A|A

To już koniec. Odbyła się bitwa, Maćko wygrał swój rycerski pojedynek, Zbyszko znalazł szczęście w ramionach Jagienki... W piątek 30 września usłyszeliśmy ostatni odcinek słuchowiska Krzyżacy, które towarzyszyło nam przez całe lato.

Monumentalna produkcja na antenie Radia RAM i dobra zabawa z historią na żywo. Z okazji Roku Henryka Sienkiewicza powstał serial radiowy Krzyżacy w reżyserii Krzysztofa Czeczota. W słuchowisku wzięło udział kilkudziesięciu aktorów, w tym prawdziwe gwiazdy: Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra, Marian Dziędziel, Magdalena Cielecka i Magdalena Walach.

Kiedy, jak nie w lipcu? W połowie lipca. Dokładnie 15 lipca była okazja, by porozmawiać o Krzyżakach nad Odrą. W 606. rocznicę bitwy pod Grunwaldem Radio RAM zaprosiło na gRAMwald. W specjalnym wydaniu wakacyjnego programu rozmawialiśmy o obyczajach i tańcach dawnych z Agnieszką Kadłubowską i Wojciechem Badziakiem z Zespołu Tańca Dawnego Serenissima Wratislavia. Pojedynek z trudnym fachem współczesnego rycerza stoczył w naszym studiu Tomasz Sokołowski z Grupy Artystycznej pokazyhistoryczne.pl. Słuchaliśmy też historyków, pasjonatów rekonstrukcji historycznych, a nawet archiwalnych nagrań z... gosposiami Sienkiewicza oraz wywiadów z twórcami słuchowiska Krzyżacy.

Tak bawiliśmy się pod gRAMwaldem:

A tak w tym roku wyglądała zabawa na polach Grunwaldu, czyli Grunwald AD 2016 na zdjęciach Marcina Walencika:

Rozbudowana, bo łącznie 7-godzinna, adaptacja książki Sienkiewicza na naszej antenie będzie gościć w odcinkach 5-6 minutowych od poniedziałku do piątku o godz. 9.45 do końca września.

Trwający 7 godzin radiowy serial to adaptacja tekstu, który w oryginale trwa 30 godzin. Przypomnimy sobie (bądź dopiero poznamy) losy głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza - Zbyszka i Maćka z Bogdańca, Juranda ze Spychowa czy Danusi i Jagienki. Są specjalne efekty dźwiękowe, odgłosy walk i bitew. Muzykę skomponował Adam Walicki.

W nagraniach udział wzięli m.in.:

Marian Dziędziel (Maćko z Bogdańca)
Józef Pawłowski (Zbyszko z Bogdańca)
Magdalena Cielecka (księżna Anna)
Robert Więckiewicz (Jurand ze Spychowa)
Andrzej Chyra (komtur Danveld)
Jerzy Trela (komtur De Lowe)
Magdalena Walach (księżna Aleksandra)
Kaja Walden (Jagienka)
Katarzyną Sawczuk w roli Danusi (finalistka Voice of Poland, serial Czas Honoru)

Łącznie w monumentalnym słuchowisku „Krzyżacy” wzięło udział ok. 40 aktorów. Jak mówił sam twórca, Krzysztof Czeczot to produkcja radiowa absolutnie z XXI wieku. W sam raz na wakacje po finale ostatniego sezonu „Gry o tron”.

 
REKLAMA

To może Cię zainteresować