Wracają pociągi Wrocław-Drezno? Będą pieniądze!

Tomasz Sikora | Utworzono: 04.11.2015, 08:55
A|A|A

fot. GrzegorzNiewiadomski/Wikipedia

Wszystko wskazuje na to że po roku wróci bezpośredni pociąg z Wrocławia do Drezna. Choć połączenie jest drogie to Koleje Dolnośląskie zdecydowały się wyłożyć na nie pieniądze. Pociąg ma kursować od grudnia 2015 przez najbliższe 3 lata

Połączenie jest drogie, bo obsługiwane przez Deutsche Bahn i prowadzone ich składami. Tylko pociągi niemieckiego przewoźnika mają pozwolenie na jazdę po polskich i niemieckich torach. Dlatego, choć niemiecka obsługa jest droższa od polskiej, urząd marszałkowski musi ją zamawiać w Deutsche Bahn, a nie wykorzystywać do tego polskie składy. Pociągi mają rozwijać prędkość powyżej 120 km/h. Za trzy lata kilku kursów dziennie urząd marszałkowski zapłaci Niemcom prawie 22 miliony złotych. Polska strona płaci za połączenie niemieckim pociągiem z Wrocławia do granicy, od Goerlitz do Drezna opłaty spadają na niemieckiego zarządcę.

Krytycy zarzucają, że to niepotrzebnie wydawane pieniądze, bo dziś polskie pociągi mogą dojechać do Goerlitz, a z tej stacji co pół godziny odjeżdżają niemieckie składy do Drezna. Wystarczy się przesiąść.

REKLAMA

To może Cię zainteresować